Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Středočeský kraj nakoupil předražené roušky za miliony: Stále na ně čeká

Středočeský kraj nakoupil předražené roušky za miliony: Stále na ně čeká
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
zakázka
Středočeský kraj nakoupil v druhé polovině března ochranné pomůcky za miliony korun u soukromé firmy. Na značnou část zásilky se ale stále čeká. V době, tedy koncem března, kdy ochranné pomůcky zoufale všude chyběly a jejich ceny byly přemrštěné, nakoupil kraj roušky a respirátory za celkem 35 milionů korun.

Středočesky kraj, stejně jako ostatní kraje, začal dostávat ochranné pomůcky od státu nakoupené v Číně v polovině března. Kraj v čele s hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou ale začal objednávat pomůcky i po vlastní ose.

Předražené roušky

Kraj uzavřel smlouvy se soukromou firmou, od které si objednal milion třívrstvých jednorázových roušek a 31. března objednal 100 tisíc respirátorů typu FFP2. Jelikož v době, kdy se tyto pomůcky objednávaly, byly jejich ceny přemrštěné, jak informují Seznam Zprávy, za roušky kraj zaplatil 20,5 milionu s DPH a za respirátory 17,8 milionu s DPH.

Doteď však přišla kraji jen část ze zaplacené objednávky, i když celá zásilka měla dorazit do konce března. Středočeský kraj nakonec respirátory dostal až ve druhé půlce dubna. Stejně jako první část z milionu roušek. Dalších půl milionu roušek má dorazit do 15. května.

Slib mlčenlivosti

Kuriózní na tom je, že při podpisu smlouvy se soukromou firmou se kraj zavázal, že nebude veřejně mluvit o detailech obchodu, tedy jinými slovy, jaký zisk z objednaných roušek soukromá firma má. „Pro vaši informaci – jeden milion roušek je ve Středočeském kraji týdenní spotřeba pro zdravotnický personál,“ uvedl mluvčí kraje Jan Nováček.

Dnes by za roušku kraj zaplatil do pěti korun za kus. V březnové objednávce stály roušky, na které kraj stále čeká, více než trojnásobek.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy