Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Strategie Babiše odhalena: Díky očkování zajistit Čechům dovolené v Chorvatsku

Zdroj: Profimedia
Premiér
Nejen pro rodiny, děti, lékaře nebo podnikatele je důležité, jak se Česko vypořádá s pandemickou krizí. Důležité je to také pro Andreje Babiše (za ANO). Podle webu CNN Prima NEWS se v okolí předsedy vlády šušká, že si je Babiš vědom toho, že pandemický vývoj přes léto může klíčově ovlivnit výsledky sněmovních voleb.

Proočkovat celou republiku se zatím v Česku nedaří. První dávku očkování zatím dostalo 516 tisíc obyvatel, kdežto například ve Velké Británii to je už přes 17,7 milionu. Přitom podle dostupných informací je pro Babiše důležité, aby měli Češi po roce v lockdownu hezké léto, což by se poté mohlo projevit na preferencích. "Babiš chce lidem říct: Podívejte, já jsem to zvládnul, díky mně jsme všichni naočkovaní. Díky mně můžete jet na dovolenou do Chorvatska. Moc dobře ví, jak je tohle před volbami zásadní a mohlo by to pomoci jeho hnutí ANO," řekl pro CNN Prima NEWS zdroj ze Strakovy akademie, který si nepřál být jmenován.

Babiš se osobně rozhodl, že bude lobbovat u firem, které v současnosti dodávají vakcíny. Navštívil také sousední státy jako Srbsko nebo Maďarsko, aby zjistil, jak dostat od Česka více vakcín. "Navštívili jsme Srbsko z jediného důvodu, a to, že Srbsko je v Evropě druhá nejlépe očkující země po Velké Británii a sedmá na světě. Proto nás zajímalo, jak organizují očkování, jak fungují registrace. A samozřejmě zajímavý poznatek je, že občané si mohou vybrat vakcínu," řekl před časem Babiš. Takový scénář se ale v Česku zatím nastolit nepodařilo.

Srbsko objednává vakcíny

V Srbsku se kromě vakcín od společností Pfizer/BioNTech, které jsou i v Česku, očkuje i vakcínami, které v Unii zatím schválené nejsou. Jedná se konkrétně o ruský Sputnik V nebo čínský Sinopharm. A protože Srbsko není členem Evropské unie, může si samo objednávat vakcíny.

Některé státy se ale rozhodly objednávat ještě stále neschválené vakcíny, ačkoliv jsou členy Evropské unie. Takovým příkladem je třeba Maďarsko, které využívá ruský Sputnik V a nedávno objednalo také čínskou vakcínu. Brusel ale přesto stále vyzývá, aby unijní státy při nákupu vakcín postupovaly společně.

Na začátku února sice Babiš řekl, že nechce jít maďarskou cestou, ale zdá se, že svůj názor poněkud přehodnotil. Podle něj by nyní mohlo jednat Česko o vakcínách samo bez EU, stejně jako Maďarsko. "Pokud by se nám povedlo mít vakcínu, která je bezpečná a zachránila by životy, tak proč to nevyužít. Musí to schválit Státní ústav pro kontrolu léčiv a uvidíme, jak bude reagovat EMA. Potřebujeme vakcínu teď. Snažíme se říct v rámci EU, že ta situace je u nás velmi špatná a jestli by nám to nějaké státy nepustily přednostně," dodal premiér pro CNN.

Pokud by se povedlo Babišovi vakcínu zajistit, ani tolik nezáleží na tom, jestli to dělá pro své hnutí ANO, aby uspělo u sněmovních voleb. Výhra by to byla dvojnásobná, lidé by se vrátili k normálnímu životu a normálnímu cestování za hranice a Babiš by se mohl radovat, protože díky tomu může vyhrát volby.

Související články

Další články