Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Strašlivé následky tornáda: Dalších nejmíň 60 rodin přijde o střechu nad hlavou

Strašlivé následky tornáda: Dalších nejmíň 60 rodin přijde o střechu nad hlavou
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 6 fotografií
katastrofa

Vražedné tornádo, které se ze čtvrtka na pátek 25. června prohnalo Moravou, má na svědomí 5 životů a sedm obcí prakticky smetených z povrchu zemského. Desítky domů, které katastrofu přestály, bohužel bude muset být strženo.  

Pomoc obětem tornáda na Moravě

Veřejnou sbírku na pomoc obětem ze zasažených oblastí na Moravě vypsala Nadace Via. Přispívat lze přes webové stránky on-line platbou, bankovním převodem nebo přes Google Pay.

Sbírku na pomoc organizuje také Nadační fond přes platformu znesnáze21, kam lze přispět on-line platbou.

Kromě toho mohou lidé finančně pomoci prostřednictvím Diecézní charity Brno. Dary lze směřovat na účet 4211325188/6800 s variabilním symbolem 2002. Alternativně je možné poslat také dárcovskou SMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku chtějí lidé poslat, na číslo 87 777.

Podobně je možné pomoci také přes Diakonii Českobratrské církve evangelické, která zřídila účet 2100691426/2010. I v tomto případě lze peníze poslat pomocí dárcovské SMS ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC 30,60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku lidé chtějí přispět, na číslo 87 777.

Finanční pomoc organizuje také nadace ADRA; dary je možné poslat na účet 66888866/0300 s variabilním symbolem 390.

Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS Morava. Příspěvky je možné posílat na speciálně zřízené konto 713271329/0300.

Přispět je možné i na účet Českého červeného kříže. Číslo je 333999/2700, variabilní symbol 2101. Organizace spustila i platební bránu.

S nabídkou pomoci je rovněž možné obrátit se na krizovou linku 800 129 921, kterou aktivoval Jihomoravský kraj.


Statici určili po bouřích na Břeclavsku a Hodonínsku ke zbourání zatím přes 60 domů. Novinářům to dnes po jednání krajského krizového štábu řekl ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. V místech podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) začnou bourací práce. Podle ředitele jihomoravské policie není nikdo pohřešovaný. Zatím je potvrzeno pět obětí. Mezi nimi jednadvacetiletý mladík a těhotná Martina. Nejvíce zasažené jsou obce Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice a Hrušky. Tornádo po sobě zanechalo obrovskou spoušť.

V obcích zasažených bouřkami, které ve čtvrtek večer ničily domy, auta i zeleň, působí asi 1000 hasičů a 160 vojáků a také kolem 200 policistů. Auta dobrovolníků komplikují práci záchranným složkám, policie je žádá, aby přeparkovali. Hejtman uvedl, že se sešlo dost materiální pomoci a další dodávky nyní nejsou potřeba.

Grolich také řekl, že je potřeba dát do pořádku komunikační linku mezi krizovými štáby kraje a obcí s rozšířenou působností Břeclav a Hodonín. "Zřídíme informační místa, aby se tam mohli obrátit lidé, kteří potřebují pomoc nebo kteří ji nabízejí," uvedl Grolich. Podle něj většina lidí, jejichž domy zničila bouře, našla zázemí sama například u příbuzných, u dalších bude nutné situaci řešit.

Bouřky s kroupami a tornádem zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek večer. Poškodily stovky domů, aut i zeleň. Zemřelo pět lidí a zranění utrpěly desítky lidí.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy