Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Strašlivá letecká havárie: Boeing s více než 60 lidmi spadl do moře, na palubě byly i děti

Strašlivá letecká havárie: Boeing s více než 60 lidmi spadl do moře, na palubě byly i děti
Zdroj: Profimedia.cz
neštěstí
Indonéské aerolinky Sriwijaya Air dnes odpoledne místního času ztratily kontakt se svým letadlem Boeing 737-500 letícím z Jakarty do města Pontianak v západní části ostrova Borneo. Na palubě bylo podle místních médií přes 60 lidí. Do oblasti předpokládaného pádu letounu mezi ostrovy Laki a Lancang u pobřeží ostrova Jáva vyslaly úřady záchranná plavidla, podle deníku The Sun byly trosky už nalezeny. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček na twitteru napsal, že na palubě stroje nebyl žádný občan České republiky a patrně ani jiného unijního státu.

Boeing zmizel z obrazovek radarů ve 14:40 místního času (08:40 SEČ). Na palubě bylo podle indonéského ministra dopravy 56 pasažérů včetně sedmi dětí a šest členů posádky.

"V tomto okamžiku věc vyšetřujeme a koordinujeme s pátrací a záchrannou agenturou Basarnas a orgánem pro bezpečnost dopravy KNKT. Další informace zveřejníme, jakmile budeme vědět více," uvedla mluvčí ministerstva dopravy Adita Irawatiová. Později sdělilo indonéské námořnictvo, že lodím byly předány přesné souřadnice místa, kde by se měly nacházet trosky letadla. Ty podle deníku The Sun byly v moři skutečně nalezeny.

Ztráta

Podle twitterového účtu specializovaného webu Flightradar24, který sleduje letecké spoje, zhruba čtyři minuty po odletu z Jakarty ztratil letoun během jedné minuty více než 3000 metrů výšky. Podle registračních údajů je stroj 27 let starý.

Let měl trvat zhruba 90 minut a boeing se měl většinou pohybovat nad Jávským mořem. Sriwijaya Air je nízkonákladová společnost, která létá do desítek domácích a zahraničních destinací.

Podle místních médií objevili rybáři dnes odpoledne u souostroví Tisíc ostrovů severně od metropole Jakarty kusy kovu, které pravděpodobně byly částmi letadla. "Našli jsme na vodě nějaké kabely, kus džínů a kousky kovu," řekl webu CNNIndonesia.com bezpečnostní úředník Zulkifli.

Smutek

Indonéské televizní kanály ukazují záběry z letišť v Jakartě a Pontianaku, kde pláčou a modlí se příbuzní a přátelé lidí, kteří letadlem cestovali.

Dopravní neštěstí včetně leteckých jsou v Indonésii poměrně častá. Na vině je podle BBC přeplněnost spojů, stárnoucí infrastruktura a nedostateční bezpečnostní normy.

V Indonésii se v říjnu 2019 zřítil do Jávského moře letoun Boeing 737 MAX indonéské letecké společnosti Lion Air. Na palubě stroje, který také odletěl z Jakarty, tehdy zahynulo 189 lidí. O pět měsíců později se zřítil další Boeing 737 MAX, který patřil společnosti Ethiopian Airlines. Boeing v reakci na obě nehody odstavil tento model na celém světě z provozu.

Související články

Další články