Ačkoliv je kůže největším orgánem lidského těla, bývá velice často podceňována.

Kromě toho, že nás chrání, podílí se na termoregulaci, vylučování, vstřebávání a smyslovém vnímání, je její vzhled jedním z prvních znaků, kterých si na sobě vzájemně všímáme.

Snažíme se tedy pochopitelně, aby byl co nejlepší.

Jenže, co když vrásky nebo akné nejsou to jediné, co nás v souvislosti s naší kůží může trápit?

„Když mi bylo 40, trápily mě vrásky kolem očí, bála jsem se, abych se pořád líbila svému muži a vypadala svěže,“ popisuje paní Jana. „Dnes je mi 78 a vrásky mě trápit přestaly. Jediné, co si přeji, je to, aby moje kůže byla opět zdravá,“ vyslovuje se jako jedna z mnoha pacientů, kteří onemocněli rakovinou kůže.

Bazaliom je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění a v různých formách se vyskytuje až u 80 % starých lidí.

Nejčastěji se vyskytuje na místech opakovaně vystavovaných slunečnímu záření, tedy na hlavě a krku, kde se může začít chovat velice agresivně.

Jelikož nemetastázuje, nepřikládá se mu taková váha jako jiným druhům nádorů. Pokročilé stádium však může vést ke zničení a znetvoření okolních tkání…

„Nic mě nebolelo, nebyla jsem v nebezpečí života, ale moje vlastní vnučka se mě začala štítit,“ popisuje hrůzné zkušenosti pacientka, která se díky správné léčbě a osvětě dokázala vrátit zpět do normálního života. „Je to, jakoby vás vlastní tělo žralo za živa. Kdybych o nádoru věděla dřív, mohla jsem se s ním vypořádat ještě v době, kdy byl malým uzlíkem,“ dodává Jana a doufá, že lidé si z jejího příběhu vezmou příklad a budou ke své kůži pozornější…