Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Tadeáš Zelenka

Nejnovější kauzy

Strašák jménem rakovina prsu: Těchto 6 příznaků vám napoví, že zákeřnou nemocí trpíte

Zdroj: archiv
prevence
Rakovina prsu představuje v současnosti jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů České republiky. Každoročně je u nás diagnostikováno přibližně 7 000 nových případů onemocnění, což je více než 130 pacientek na 100 000 českých žen. Karcinom prsu je ročně smrtící průměrně pro 1900 českých žen. Rakovina prsu je větším strašákem, než si mnozí myslí. Víte o příznacích, podle kterých můžete poznat, že jí trpíte?

Pokud je rakovina prsu včas rozpoznána, je mnohem pravděpodobnější, že bude vyléčena. I proto je ženám od určitého věku poskytována možnost mamografického vyšetření zdarma. Ani pokud nutného věku nedosahujete, je dobré mít se na pozoru a čas od času zkontrolovat, zda nemáte příznaky této zákeřné nemoci. Těch je hned několik a není nikterak složité je najít.

Bulka v prsu

Jedním z těch nejznámějších a nejsnadněji rozpoznatelných příznaků rakoviny prsu je bulka v ňadru. Pokud si ji ale nahmatáte, nemusíte se hned bát, že jde určitě o rakovinu. V takovém případě pospíchejte k lékaři, který vám sdělí přesnou diagnózu.

Vtažená kůže na prsu

Vtažená kůže na ňadru může signalizovat, že se v něm nachází bulka, která zkracuje první vazivo. To může způsobovat, že se na vašem prsu utvoří propadlina.

Vyrážka či výtok z bradavky

Vyrážka přímo na bradavce či v jejím okolí stejně jako výtok jakékoliv tekutiny z bradavky mohou signalizovat rakovinu prsu. Nejde však o klasické příznaky, vyskytují se spíš výjimečně.

Viditelné žíly na prsu

Pokud jste nikdy dříve na prsu výrazné žíly neměly a nyní je pozorujete, zpozorněte. Žíly totiž bývají při rakovině viditelné proto, že bulka v prsu ucpala cévy.

Otok či bulka v oblasti podpaží

Bulky či otoku v podpaží si ženy díky častému holení v této oblasti mohou všimnout snáz než bulky v prsu. Bohužel otok v této oblasti bývá příznakem rakoviny prsu v pokročilém stadiu.

Pomerančová kůže

Takzvaná pomerančová kůže se na prsu začne tvořit v momentě, kdy dochází k ucpání lymfatických cév, které odstraňují odpadní látky z těla. Ďolíčky na kůži mohou být viditelné běžně nebo při stisknutí části prsu.

Preventivní vyšetření rozhodně nezanedbávejte. Lékaři ženám doporučují, aby svá prsa prozkoumaly alespoň jednou do měsíce. Pamatujte, čím dřív se na nemoc přijde, tím větší je šance na úspěšnou léčbu.

Související články

Další články