Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Strach v dovolenkovém ráji Čechů: Turisty v Řecku ohrožuje smrtelná horečka

Zdroj: pinterest
nebezpečí
Nebezpeční komáři rodu Culex, přenášející západonilskou horečku, jsou v Řecku a podle hygieniků i u Středozemního moře. Tato smrtelná horečka postihla v zemi už 5 lidí. Pokud se do oblasti chystáte na dovolenou, ochranné sítě rozhodně neodmítejte a do kufru přibalte repelent.

Nebezpeční komáři přenášející západonilskou horečku, kteří se nyní hojně vyskytují v Řecku, nakazili během loňského roku obyvatele 19 evropských zemí. „Riziko nákazy existuje v zemích jižní Evropy kolem Středozemního moře, ale i ve vnitrozemí a též v zemích střední Evropy,“ uvedla pro server Blesk.cz lékařka Hana Orlíková ze Státního zdravotního ústavu.

V loňském roce v Česku na západonilskou horečku zemřela 72letá seniorka. Ta v zahraničí ovšem nebyla a musela se proto nakazit na území republiky. Dalších 6 českých občanů bylo infikováno na cestách.

Komáři rodu Cuplex, kteří smrtelnou horečku přenášejí, jsou nejaktivnější od soumraku do úsvitu. Pokud se proti nim chcete účinně bránit, pozorně sledujte, jaké účinné látky se nachází v repelentu, který si k moři vezete. „Vhodnou účinnou látkou je DEET (N,N-dietyl-m-toluamid), Picaridin nebo IR 3535 (3-N-butylacetoamino-propionát),“ doplňuje Orlíková.

Západonilskou horečkou se může nakazit každý, zhruba 20% nakažených pak onemocní. Toto virové onemocnění se projevuje horečkou, svalovou slabostí, bolestí hlavy a kloubů. Ve výjimečných případech se projeví závažná forma onemocnění, která může proniknout až do centrálního nervového systému a poškodit ho. Západonilská horečka může být i smrtelná.

Související články

Další články