Oznámení o těhotenství Emmy Smetany (28) zaplavilo srdce široké veřejnosti štěstím. Zatímco u zamilovaného páru krása střídá nádheru, stín obav ale zůstává.

Vše začalo v době, kdy zamilovaný pár navštívil Brazílii. Ano, to je ta země, která čelí obrovské epidemii nebezpečného viru Zika.

Tento virus je mimořádnou hrozbou pro těhotné ženy. U jejich plodu totiž způsobuje mikrocefálii, těžkou vývojovou vadu, projevující se zakrněním mozku a celé hlavy.

S velkou pravděpodobností se to Emmy týkat nebude, ale virus Zika je pro vývoj embrya tak závažný, že opatrnost je vždy na místě. Držíme tedy Emmě i miminku palce a přejeme klidné těhotenství.

Co je to zika?

Virus Zika je přenášen komáry egyptskými nebo pohlavním stykem s nakaženou osobou. Nejčastějším příznakem viru je horečka Zika, která se projevuje vysokými teplotami, vyrážkou a bolestí kloubů. Největší riziko představuje pro těhotné ženy. Prevence proti onemocnění tímto smrtícím virem neexistuje. Jedinou cestou je ochrana před komáry, tedy velice silný repelent.