Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Stovky tisíc domácností si oddechnou, UPC ruší kontroverzní pokutu za užívání služeb

Stovky tisíc domácností si oddechnou, UPC ruší kontroverzní pokutu za užívání služeb
Zdroj: profimedia
ZMĚNA
Firma UPC, která poskytuje služby kabelové televize a internetového připojení, čelí už roky vlně kritiky jednu za svou neobvyklou „službu“, která v případě předčasného ukončení smlouvy zákazníkům slušně provětrá peněženky. Takzvaný Věrnostní program ale naštěstí od prvního dubna přestává existovat.

Praktiky

Společnost, kterou loni převzal Vodafone, na to šla svérázně. Zatímco u mobilních operátorů klient pod smlouvou v případě nedodržení kontraktu doplácel pětinu ze zbývajících paušálů, UPC na to šlo specificky.

Lidem firma podle svých slov poskytovala dvě stovky slevu z ceny služby, kdo ale v následujících dvanácti měsících smlouvu zrušil, musel poskytnutou slevu vrátit. Paradoxně tak za jedenáct měsíců u UPC z dvanácti mohl „vysolit“ 2 200 korun, zatímco ten, který vydržel jen 60 dní, pouhé čtyři stovky. Většina společností přitom víc penalizuje ty, kteří u nich vydrží krátce. Není divu, že některým lidem mohly podmínky UPC připadat jako pokutování za delší užívání služeb.

Zákon

To, co by u jiných firem se standardními pravidly stálo klienta možná jen pár stokorun, se zde citelně prodražilo. Někteří kritici považovali jednání UPC za obcházení zákona, Český telekomunikační úřad to ale po vyšetřování odmítl.

Podobná kontroverzní praktika bude naštěstí brzy minulostí.

Zrušení

„Nefiremním zákazníkům, kteří využívali věrnostní portfolio, bude věrnostní portfolio zrušeno za současného ponechání zvýhodněných cen, jakožto poděkování za loajalitu. Výhoda bonusu bude všem těmto zákazníkům nadále zachována,“ píše Vodafone/UPC na svých stránkách.

Rozhodnutí samozřejmě není načasované náhodně, od prvního dubna platí novela zákona o elektronických komunikacích, která zákazníkům umožňuje měnit operátory, jak se jim zachce, kromě výjimek bez pokut.

Značka UPC, která dodává televizní služby zhruba půl milionu domácností (podobný počet zákazníků odebírá i internet) končí, služby bude pod svým názvem dál poskytovat společnost Vodafone.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy