Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Stoletý dozorce koncentračního tábora jde před soud: Čelí napomáhání při vraždě 3500 lidí

Sestřiny děti se Heleně nepodařilo zachránit.
Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain
Historie

V Německu na podzim předstoupí před soud stoletý bývalý dozorce z nacistického koncentračního tábora Sachsenhausen, který čelí obvinění z napomáhání vraždě v 3500 případech. Informoval o tom list Welt am Sonntag.

Obviněný, jehož jméno média nezveřejňují, pracoval v koncentračním táboře u Berlína mezi lednem 1942 a únorem 1945. Podle mluvčího soudu ve městě Neuruppin, kde se bude případ od října projednávat, bude stoletý muž před soudem asi dvě až dvě a půl hodiny denně.

Prošlo tam přibližně 200 tisíc vězňů

Sachsenhausenem prošlo přibližně 200.000 vězňů, kteří tam žili často v nelidských podmínkách a byli zcela vydáni zlovůli místních strážců a jednotek SS. Asi 20.000 vězněných tam bylo zavražděno.

V táboře sídlila vzhledem k blízkosti k Berlínu správa všech koncentračních táborů v Německu a později i na okupovaných územích. Bylo tam rovněž velké výcvikové středisko pro příslušníky jednotek SS, kteří byli následně rozdělováni k práci v dalších nacistických táborech, ať již koncentračních, či vyhlazovacích.

Němečtí prokurátoři se nadále snaží přivést k odpovědnosti některé podezřelé z nacistických zločinů, ačkoliv jejich počty znatelně ubývají. V roce 2011 však padlo důležité soudní rozhodnutí, které otevřelo dveře více případům, jelikož umožnilo uznat člověka vinným jen za práci v koncentračním táboře, aniž by bylo nutné mu prokázat konkrétní zločin.

Související články

Další články