Stockholmský syndrom vyvolal nadšení: Konečně se česká detektivka někam hnula
V neděli večer jsme na obrazovkách České televize mohli sledovat první epizodu dvoudílné minisérie Stockholmský syndrom. Druhá část bude nasazena příští týden ve stejný čas a diváci se už nemohou dočkat.
Vysoká sledovanost
První část Stockholmského syndromu se stala nejsledovanějším pořadem nedělního večera, ale i celého dne. Celkem ho sledovalo 1,2 milionu diváků. Díl předčil očekávání a diváky si ihned získal na svoji stranu.
Recenze
Na Stockholmský syndrom nalezneme na internetu řadu recenzí, obzvlášť pak nespočet těch kladných. Většina diváků byla příjemně překvapena a označuje ho jako nejpříjemnější překvapení premiérové televizní sezony a také za perfektní kriminálku.
Diváci si hodně vychvalují i herecké obsazení. Svou roli skvěle zvládl David Švehlík, který se představil jako bývalý policajt a nynější soukromé očko. Diváci jsou nadšení i ze Zuzany Mauréry, kterou konečně viděli v kladné roli. Zazářil i Martin Finger v roli Jindřicha Oseckého.
Většinu nadchl především Vojtěch Vondráček v roli padoucha, jemuž je milejší pes než vlastní přítelkyně. "Blonďatý slizoun Luky skvěle zahrál svoji roli. Byl slizký, až jsem měla na něj nerva," popisovala jedna z divaček.
"Tak tohle se dost povedlo,výborné obsazení, zápletka a napínavé," zaznělo v recenzích. "Opět výborný počin. Konečně se česká detektivka někam hnula," vychvaloval si jiný z diváků.
A co vy? Sledovali jste první část? Líbila se vám, nebo přišlo zklamání? Dejte nám vědět do komentářů.
Děj
Příběh vypráví o kriminalistovi Viktoru Mojžíšovi, který při obraně dcery zastřelí psa a omylem postřelí i jeho majitele Jindřicha Oseckého. Po propuštění z vězení je bez práce a zadlužený. Oseckému, který skončil v důsledku postřelení na vozíku, musí splácet odškodné. Viktorův bývalý kolega podplukovník Taraba mu sežene práci v soukromé bezpečnostní agentuře. Na splacení dluhů mu to ale stačit nebude.
Co je Stockholmský syndrom
Stockholmský syndrom je specifická pozitivní emoční i afektivní vazba a závislost oběti na pachateli. V praxi to znamená, že si například rukojmí vytvoří ke svému únosci pouto a má ho za svého ochránce. To může přerůst až v beznadějnou zamilovanost. Termín Stockholmský syndrom vymyslel americký psychiatr Frank Ochberg už v roce 1973 na základě bankovní loupeže ve Švédsku, při které se vyvinul milostný vztah mezi jedním z pachatelů a jednou z rukojmí.
Ve stejné době se podaří Oseckého dceři uprchnout svým pasákům. Klára byla několik let nezvěstná. Taraba se pouští do vyšetřování a podezřelým je Lukáš Kulhánek, řidič auta, z něhož se Kláře podařilo utéct. Jeho boss Mareš trvá na tom, že je třeba Kláru za každou cenu umlčet. Osečtí si psychicky zlomenou dceru vezmou do domácí péče. Poté, co zjistí, že je Kulhánek sleduje a policie nemá dostatek důkazů jej obvinit, spravedlnost vezmou do svých rukou. Osudy Oseckých a Viktora se tak po letech znovu nečekaně protnou.