Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Steve Guttenberg slaví 62 let: Mahoney z Policejní akademie dal přednost herectví před zubařinou

Steve Guttenberg slaví 62 let: Mahoney z Policejní akademie dal přednost herectví před zubařinou
Zdroj: profimedia.cz
výročí
Herec Steve Guttenberg je známý především z amerických komedií, kde nejčastěji hrál sympatické rošťáky. Tato poloha mu seděla nejvíce a diváci ho v ní milovali. Filmový seržant Mahoney z Policejní akademie dnes slaví 62. narozeniny.

Ve své době patřil k nejúspěšnějším americkým hercům. Ačkoliv studoval medicínu, zubař se z něho nestal. Dal přednost herectví, díky kterému se stal slavným téměř po celém světě. Proslavily ho především tři komedie.

Herectví ho lákalo od mládí

Steven Guttenberg se narodil v roce 1958 v newyorském Brooklynu, kde také vyrůstal. Jeho otec byl policejní seržant. V šestnácti letech si přivydělával jako poslíček u reklamní agentury, kde sbíral první filmové zkušenosti a kontakty. Steve zároveň studoval na newyorské škole divadelních umění. Ačkoliv později studoval i medicínu, herectví ho zřejmě lákalo víc. V jeho studiu pokračoval i po škole. Absolvoval herecké průpravy hned na dvou hereckých školách.

Policejní akademie ho proslavila

V roce 1977 se Steve přestěhoval z New Yorku do Los Angeles, kde začal studovat již zmíněnou medicínu. Zároveň se ale začal objevovat v televizi a ve filmech, ve kterých ztvárňoval spíše menší role. Medicínu pověsil na hřebík a naplno se začal věnovat herectví. Mezi jeho první filmy patří thriller Hoši z Brazílie, kde ztvárnil paraguayského lovce nacistů Barryho Kohlera. Hvězdu z něho udělala ale až role rebelantského policejního seržanta Careyho Mahoneyho ve filmové sérii Policejní akademie

Diváci si ho v roli ztřeštěného policisty zamilovali, a tak začal být režiséry obsazován do podobného žánru. Po Policejní akademii exceloval ve sci-fi komedii Číslo 5 žije, ve které si zahrál konstruktéra robotů Newtona Crosbyho. Hned rok poté natočil další divácky úspěšný film Tři muži a nemluvně, kde ztvárnil roli Michaela. Steve ale ukázal, že umí zahrát i role ve filmech s kriminální tematikou, o čemž diváky přesvědčil filmem Okno z ložnice.

Guttenberg se kromě herectví zhostil i role režiséra, když v roce 2001 natočil svůj první film. Jednalo se o autorskou komedii P.S. Vaše kočka je mrtvá.

V šedesáti se podruhé oženil

Sympatický herecký veterán dodnes hraje a úspěchy slaví i v soukromém životě. V lednu 2019 se oženil s o dvacet let mladší televizní reportérkou Emily Smith. S tou se seznámil v roce 2014, když jim její kolega z televize zorganizoval rande naslepo. Už rok po seznámení se spolu nastěhovali do hercova bytu a v roce 2016 se zasnoubili. Soukromý obřad se konal v Malibu a zúčastnili se ho jen nejbližší známí. Zatímco Emily se vdávala poprvé, Steve byl už v minulosti ženatý s modelkou Denise Bixler.

Související články

Další články