Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Steroidy nejsou minulost, ale nebezpečná současnost! Drogová mafie v Česku si hlídá milionový byznys

Pro maximální výkon svého těla jsou ochotni podstoupit i to největší riziko - zničit si zdraví. Redakce eXtra.cz v pondělí přinese zásadní reportáž o tom, jak funguje pozadí nelegálního byznysu prodeje steroidů v Česku. Když se otočíme do minulosti, zakázané a podpůrné látky se zneužívaly ve sportu i mezi slavnými jmény. K dopingu se přiznal třeba bývalý československý sportovec, olympijský vítěz z roku 1980 ve vzpírání Ota Zaremba.

Zakázané látky a sport k sobě neodmyslitelně patří. Své o tom ví i legendární Ota Zaremba. V životě už stačil prožít snad všechno. Od oslňujících chvil bezbřehého štěstí a slávy až k pádům do beznaděje, zoufalství a téměř sebezničení.

Vzpěrač Ota Zaremba, olympijský vítěz z Moskvy z roku 1980, kdysi přiznal, že pro zvýšení výkonu užíval zakázané anabolické steroidy. Donedávna byl a možná stále je přesvědčený, že právě doping mu zničil zdraví a způsobil mu svým způsobem i pozdější bídnou ekonomickou situaci.

"Bezpochyby, anabolika vás mění. Hlavně když to byla vyšší dávka, obrovsky mi narůstalo sebevědomí, byl jsem prostě nejlepší ze všech. Měl jsem tehdy škodovku a cítil jsem se v ní jako Niki Lauda. Jezdil jsem šíleně, ale s pocitem, že se mi nic nemůže stát, takže je div, že jsem ty jízdy přežil," uvedl Zaremba v rozhovoru pro magazín Týden.

Mezi dalšími jmény těch, kteří si ve sportu pomohli dopingem, je třeba například koulař Remigius Machura. V roce 2005 čeští atleti Tomáš Dvořák a Roman Šebrle při desetiboji na MS v Helsinkách dostali od týmového lékaře vyživující infuzi, což může být považováno za doping. Jejich případ řešila lékařská komise IAAF.

Zakázané látky jsou v současnosti ale byznysem, kde se točí miliony. Užívají je nejen sportovci, ale krásky z Instagramu, celebrity, existují případy, kdy anabolika užil nezletilý...

Redakce eXtra.cz připravila zásadní reportáž o tom, jak v Česku funguje tento nelegální byznys. Na kameru eXtra.cz promluvili lékaři, člen antidopingového výboru i policisté. A také jsme získali zpověď dealera - říkejme mu Pan P., který se netají tím, že v tomto byznysu dokáže vydělat stovky tisíc korun. Jak moc si poškodila zdraví, se pro eXtra.cz svěřila i konzumentka těchto zakázaných látek. Brala spalovače, aby byla krásná, cítila se sexy a oslňovala na Instagramu. Nakonec skončila v péči lékařů, šlo jí o život.

Jak byznys s nelegálními substancemi přesně funguje?

Prodávají se steroidy i patnáctiletým dětem?

Kolik chemie pochází z Číny?

A kolik je na trhu padělků?

VELKÝ SERIÁL O STEROIDOVÉ MAFII V ČESKU STARTUJE V PONDĚLÍ VE 12 HODIN NA WEBU EXTRA.CZ.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy