Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Stella odešla za páníčkem: Je možné fenku pohřbít spolu s Karlem Gottem? Zákon hovoří jasně

Stella odešla za páníčkem: Je možné fenku pohřbít spolu s Karlem Gottem? Zákon hovoří jasně
Zdroj: profimedia.cz, archiv
+ Další 4 fotografie
ostatky
Po Karlu Gottovi (†80) odešla na věčnost i fenka zlatého retrívra Stella (†10). Ta zemřela jen osm měsíců po smrti Českého slavíka a na stejnou nemoc jako on. Lidé se na sociálních sítích začali dohadovat o tom, jak by se s fenkou mělo naložit. Mnozí se shodli na tom, že by ji měli pohřbít právě ke Gottovi... Je to vůbec možné?

Pohřbít Stellu k českému legendárnímu zpěvákovi Karlu Gottovi nebude tak úplně jednoduché. V první řadě je nutné si vybrat, jakým způsobem se naloží s tělem mazlíčka. Pokud se rodina Gottových rozhodne pro obyčejný pohřeb na zahradě domu, je potřeba znát některé podmínky. Místo musí být nejméně 200 m daleko od vodního zdroje, 100 m od nejbližší stavby pro bydlení a 50 m od hranice sousedního pozemku.

Velikost výkopu musí navíc odpovídat velikosti zvířete. U mazlíčka do 100 kg jde o padesáticentimetrovou hloubku výkopu a u zvířete nad 100 kg až 100 cm. Zároveň musí zvíře být uloženo v obalu, který se v půdě snadno rozloží a nezasahuje do životního prostředí. Po 10 let musí být místo uložení mazlíčka označené.

K lidským ostatkům nesmí přijít zvířecí

Redakce eXtra.cz se obrátila na Krematorium zvířat, zda je možné uložit popel k páníčkovi. "Zákon o pohřebnictví č. 256/2001 o zpopelnění zvířat nehovoří, případně odkazuje v § 20 písm. a) na zákon č. 125/1997 o odpadech, což popel ze zvířete ve skutečnosti je," uvedl ředitel krematoria Adam Voňavka.

Zákon o pohřebnictví říká, že do hrobu nebo hrobky lze pohřbívat pouze lidské pozůstatky nebo ukládat lidské ostatky a provozovat veřejné pohřebiště v souladu se zveřejněným řádem pohřebiště, tímto zákonem a zvláštními právními předpisy.

"Obecně známe spousty případů, kdy majitelé hrobu na veřejném pohřebišti umístili urnu s popelem zvířete nebo se nechali po smrti vložit do stejné urny. Nicméně platí, že pokud popel nerozptylujete na jiném místě, než je tomu určené - vsypová či rozptylová louka - můžete s ním jako majitel nakládat dle vašeho uvážení," vysvětlil ředitel.

Urna s popelem může skončit kdekoliv

Pohřbít ostatky domácího mazlíčka do hrobu k člověku zákon neumožňuje.

Ale zároveň platí, že s popelem v urně může majitel urny nakládat dle vlastního uvážení. A může tedy urnu s popelem položit i k pomníku na tradičním hřbitově.

Kolik stojí zpopelnění mazlíčka?

Inženýr Voňavka nám navíc prozradil, kolik by tak mohl stát obřad a zpopelnění mazlíčka. Záleží samozřejmě na tom, co si majitel objedná a jaká je váha zvířete. "Pokud by se jednalo o fenku retrívra o hmotnosti do 40 kg, tak cena i s obřadem, kartonovou rakví a nějakou 'průměrnou' urnou by se pohybovala okolo 8000 Kč. Ale jde samozřejmě o odhad, majitel u nás může zaplatit i více než 20 tisíc, pokud si objedná odlitky tlapek, pamětní sklo, diamanty apod.," upřesnil ředitel krematoria.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy