Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Zemřela všemi milovaná Hana Zagorová (†75). Štefan Margita v slzách: Je to tak čerstvé, řekl

Hanka Zagorová byla se Štefanem dlouhých 30 let.
Zdroj: David Kundrát / CNC / Profimedia
+ Další 2 fotografie
úmrtí legendy

Celé Česko se zahalilo do černé barvy. Zemřela všemi milovaná zpěvačka Hana Zagorová (75)! Žena, které se neřeklo jinak než Hanička Písnička nebo Hanička Šampíčko, naposledy vydechla v pátek 26. srpna. Smutnou zprávu jako první přineslo CNN Prima News. Informaci potvrdil Štefan Margita pro redakci eXtra.cz. "Promiňte, je to tak čerstvý," řekl v slzách.

Kariérní začátky

Hana Zagorová, populární zpěvačka a dáma se srdcem na pravém místě, se poprvé na televizních obrazovkách objevila v roce 1964. V témže roce nastoupila na brněnské JAMU a to i přesto, že o rok dříve vyhrála hudební soutěž Hledáme nové talenty.

O její pěvecké kariéře rozhodla až spolupráce s ostravským rozhlasem, kde nahrála své první písně. Studium dokončila roku 1968, rok poté se přestěhovala do Prahy. V roce 1972 hostovala v divadle Semafor (představení Kytice).

V roce 1983 převzala titul zasloužilý umělec. Během své kariéry nazpívala kolem devíti stovek písniček a posbírala velké množství cen. V letech 1977 až 1985 získala devět Zlatých slavíků v řadě za sebou, přičemž roku 1982 a 1983 byla absolutní vítězkou této ankety. Zahrála si také v několika muzikálech (např. Mona Lisa nebo Jack Rozparovač).

Zlá nemoc

Řadu let (od 70. let minulého století) její život ovlivňovala paroxysmální noční hemoglobinurie, což je nevyléčitelná nemoc krve, přesněji řečeno jde o potíže s červenými krvinkami. Před lety naštěstí našla léčitele, který ji zásoboval tajným receptem na čaj. Ten jí absolutně změnil život. „Ten proces trval tři roky. Poté, co jsem zkoušela alternativní medicínu, jsem už nemusela naskočit zpátky do cyklu transfuzí,“ prozradila před lety pro eXtra.cz.

Bohužel léčitel odešel na druhý břeh a s sebou vzal i recept, takže zdraví milované zpěvačky se zhoršilo a Zagorová se později musela opět vrátit k transfúzím.

Zdravotní stav Zagorové se začal zhoršovat poté, co v září 2020 dostala koronavirus s velmi těžkým průběhem, jak tehdy informovaly Novinky. Právě koronavirus znovu nastaroval její nemoc krve, kterou od dětství trpí. Od té doby si prošla nejen postcovidovým syndromem, ale před devíti měsíci rovněž upadla do bezvědomí, jak napsal iDnes.

Poslední kolaps

Na konci května letošního roku skončila Hana Zagorová opět v nemocnici. Zradil ji organismus a ona upadla do bezvědomí. Naštěstí byl nablízku Štefan Margita, který okamžitě zavolal záchranku. „Musím poděkovat záchranářům, byli u nás za dvě minuty,“ uvedl tehdy Margita, jak informoval web Aha!

Že se její zdravotní stav nelepší, naznačovala i informace, že její manžel kvůli jejímu zdraví s těžkým srdcem odmítl vysněnou roli v Národním divadle.

Životní trápení

Krutá choroba, kterou Hana trpěla, nebyla jen nepříjemná, měla i další následky. Lékaři zpěvačce důrazně doporučili, aby neměla děti, nemusely by prý být zdravé. Hana Zagorová přitom po dětském smíchu i pláči strašně toužila. Kvůli tomu se vdala i za tanečního mistra Vlastimila Harapese.

Šlo ale o formální manželství jen kvůli snaze o adopci holčičky. Ta se jí prý ale kvůli podrazu zprostředkovatelky nepovedla a pro zpěvačku to byla taková citová rána, že se už o adopci nikdy znovu nepokoušela.

První manžel byl jen naoko

Brali jsme se krátce poté, co jsme překročili čtyřicítku (manželství trvalo mezi lety 1986-1992, pozn. red.). Doteď máme skvělé vztahy. Přeju jí, ať je spokojená a ať se má tak, jak sama touží. Ona je totiž skvělá a zaslouží si to, aby se měla taky skvěle,“ řekl před lety eXtra.cz Zagorové bývalý manžel.

Loupežné přepadení

Zpěvačka, která kolem sebe rozsévá pozitivní náladu, zažila i trauma v podobě loupežného přepadení. S plynovou pistolí na ni vyrukoval sedmnáctiletý pobuda, který přišel s historkou, že odečítá plyn. Zagorová ho nakonec přesvědčila, aby si kvůli nesmyslnému činu nezkazil celý život, a lupič pak odešel.

Pravá láska

Ale její život zdaleka nebyl jen plný obtíží. Tak jako její písničky dělaly a dělají radost posluchačům, druhým směrem, od nich, zase čerpala životní energii paní Hana. A i v lásce má štěstí. Operní pěvec Štefan Margita se v jejím životě objevil na přelomu osmdesátých a devadesátých let a už z něj neodešel.

V roce 1992 si řekli ano. Oba si rozuměli, měli společné zájmy i názory a hodně se spolu nasmáli. Její úmrtí operního pěvce zcela zdrtilo. "Promiňte, je to tak čerstvý," řekl v slzách Margita pro eXtra.cz.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy