Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Štědrovečerní věštění: 10 kouzelných vánočních zvyků, nechybí ani tip pro vdavekchtivé ženy!

Zdroj: Profimedia.cz

Naši předkové věřili, že je Štědrý večer obzvlášť vhodný pro nahlédnutí do budoucnosti. Snažili se různými metodami zjistit, co je asi v novém roce čeká.

Své kouzlo má 24. prosinec dodnes, řada lidí si tento den neumí představit bez dodržování vánočních zvyků a pověr, k nimž patří i štědrovečerní věštění.

Některé z následujících zvyklostí určitě znáte, jiné vás možná překvapí:

Krájení jablka

Po štědrovečerní večeři se nožem přepůlí jablko, řez veďte kolmo ke stopce. Objeví-li se v jádřinci hvězdička, značí to štěstí a zdraví po celý příští rok. Kříž znamená těžkou nemoc či smrt.

Louskání ořechů

Podobně se věštilo z vlašských ořechů. Černý vnitřek ořechu předpovídal neštěstí a smutek, zdravý ořech zase štěstí a radost.

Pouštění lodiček

Rozpůlí se vlašské ořechy a do skořápek se upevní svíčky Lodičky se zapálenými svíčkami se nechají plout po vodě. Komu svíčka svítí nejdéle, toho čeká dlouhý život.

Další výklad říká, že pokud se lodička drží při kraji nádoby, budete se celý rok držet doma. Jestliže skořápka pluje ke středu, vydáte se na cesty

Rozšířené je i pouštění skořápek ve dvojici, kdy si dívka a chlapec rozpůlí ořech. Když se lodičky drží pospolu, láska jim vydrží. Pluje-li každá jinam, ti dva se rozejdou.

Lití olova

Dalším zvykem je odlévání roztaveného olova do připravené nádoby s vodou. Odlitek věští dotyčnému jeho budoucnost Například tvar hvězdy prorokuje úspěch.

Házení střevícem

Nezadané a neprovdané dívky nezapomínaly na házení pantoflem. Postavily se zády ke dveřím a hodily obuv za sebe. Špička ke dveřím značí odchod z domu a svatbu.

Klepání na kurník

Svobodná dívka klepe střevícem na kurník. Pokud se ozve kohout, děvče se do roka vdá. Když se ozve slepice, dívka si musí na svatbu ještě nějaký ten čas počkat.

Třesení bezem

Děvčata také třásla bezem a u toho říkala: "Třesu, třesu bez, pověz ty mi pes, kde můj milý dnes." Na tu stranu ze vsi, kde se ozvalo štěkání, se dívka měla provdat.

Házení na hrušku

Dívky házely i hůl na hrušeň Počítaly, kolikrát musely hodit, než se hůl na stromě zachytila. Po tolika letech je totiž čekala svatba.

Zápalky v jablku

Děvče zapíchne do jablka tři sirky. Každá z nich představuje jednoho nápadníka. Zápalka, která hoří nejdéle, prozradí toho, za něhož se má dívka vdát.

Devět patek vánočky

Pro vdavekchtivé dívčiny máme jednoduchý recept, jak toho dosáhnout. Stačí o Vánocích uzmout devět patek od vánoček a přání bude splněno. Svatební koláčky očekáváme v redakci :-)

Jaké vánoční tradice a zvyky dodržujete vy?

Zajímá-li vás, co vám věští hvězdy, pro svůj denní osobní a erotický horoskop klikněte sem

Související články

Další články