Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Štědrovečerní hostina: O Vánocích nemusíte jíst nutně jen kapra, zkuste houbového kubu

+ Dalších 12 fotografií

Přichází období Vánoc a s ním tradiční pořádné hody. Na Štědrý den si běžně pochutnáváme na rybí polévce a smaženém kaprovi doplněném bramborovým salátem. Ale věděli jste, že si můžete klidně dát i oběd, aniž byste porušili půst? Pro ty, kteří neholdují rybám, existují také varianty pro štědrovečerní večeři bez nich. A co nabídnout návštěvám? Vinnou klobásu, chlebíčky, vaječný koňak a punč. Ve spolupráci s webem Toprecepty jsme se podívali na to, co by rozhodně nemělo chybět na svátečním stole.

Co se má jíst o Štědrém dnu?

Málokdo ví, že pravým staročeským tradičním pokrmem je houbový kuba, který má u nás dlouhou historii a v minulosti se těšil velké oblibě. Jeho hlavní surovinou jsou houby, jež z něj dělaly pokrm dostupný všem vrstvám společnosti. A co pořekadlo o tom, že se na Štědrý den má držet půst a nejíst až do večera? To je sice pravda, platí to však jen pro maso. Bezmasého houbového kubu si tedy klidně dopřejte.

Příprava je snadná, pokud jej však budete dělat ze sušených hub, nezapomeňte je namočit předem, aby stihly změknout. Dále potřebujete kroupy, sádlo, cibuli a česnek. Kroupy spaříte, přidáte orestovanou cibulku, česnek a houby a dochutíte pepřem, solí a majoránkou. V pekáčku vytřeném sádlem pečte asi 30 minut.

Jak připravit štědrovečerní hostinu?

Štědrovečerní hostina se tradičně skládá z rybí polévky a smaženého kapra se salátem. Na rybí polévku se běžně používá hlava a vnitřnosti z kapra, jehož maso použijeme na druhý chod. Těm, kterým se při pomyšlení na hlavu v polévce dělá zle, se doporučuje varianta přímo z kapřího masa. A pro úplné odpůrce kapra je tu falešná rybí polévka bez ryby.

Druhý chod se skládá ze smaženého kapra a bramborového salátu. V poslední době však přibývá lidí, kteří říkají, že jim ryba příliš nevoní. Existuje tedy spousta receptů na to, jak rybí chuť i zápach potlačit. Pro zjemnění se tedy doporučuje na noc jej naložit do mléka a citronu, nebo také přidat citron do těstíčka.

Stále je to na vás až moc kapr? Pak se tu nabízí klasika v podobě vepřových nebo svátečnějších telecích řízečků s vídeňským bramborovým salátem.

Co připravit na svátky a čím pohostit návštěvy?

Na svátky si nezapomeňte upéct vánočku, která je namazaná máslem a marmeládou a je v této formě výbornou snídaní. Nepřejíte se jí, takže vám zbude místo na celodenní hodování. A když už jí budete mít plné zuby nebo vám ztvrdne, udělejte z ní sváteční žemlovku.

Dalším tradičním vánočním jídlem je dnes již trochu upozaděná vinná klobása. Vyrábí se z vepřového či telecího masa a není předem tepelně opracovaná, proto se musí co nejrychleji zkonzumovat. Při přípravě se stočí do spirál, zajistí špejlí a peče na rozpáleném tuku. Zde se vracíme k původu, proč je vinná klobása vánoční jídlo. Vzniklé červené kolo připomínající Slunce je spojeno s oslavou slunovratu. Pokud stočené klobásy obalíte a usmažíte, může jít o alternativu na štědrovečerní večeři.

A čím to zapít? K Vánocům vaječný koňak. Hostitelé se rádi předhánějí v tom, kdo má tu nejlepší recepturu, kterou si v rodině střeží. Do všech ale patří žloutky, zahuštěné mléko a rum. Dalším vánočním pitím je punč. Na něj potřebujeme nejčastěji víno, rum, pomeranč a aromatické koření.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy