Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Stávka učitelů a nespokojenost s Babišem: Ve středu zůstanou školy prázdné

(Ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia.cz
STÁVKA
Učitelům se nelíbí, že jim chce vláda zvýšit platy o osm procent, líbilo by se jim rovnou deset procent. Školské odbory proto na středu 6. listopadu naplánovaly stávku, podle odhadů neotevře asi polovina českých základních a středních škol. Premiér Andrej Babiš (65, za ANO) nespokojenost kantorů nechápe.

Nástupní plat nejméně 35 tisíc korun, růst tarifních mezd o deset procent. Kvůli požadavkům, které vláda nechce splnit, vyhlásily školské odbory na středu 6. listopadu stávku.

Není doposud jasné, které konkrétní školy se zapojí. Na pondělní tiskové konferenci ale zaznělo, že v případě stávkování bude zajištěn dozor alespoň pro žáky prvního stupně.„Chceme zabránit excesům, kdy by děti přišly do školy a nebylo o ně postaráno,“ uvedla místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová.

„Chtěli bychom se omluvit rodičům i zřizovatelům, že jim zkomplikujeme život,“ dodal předseda školských odborů František Dobšík.

Premiér Babiš (65) nechápe, proč si učitelé stěžují. „V životě učitelé neměli učitelé tolik peněz. Koho ten Dobšík vlastně zastupuje,“ řekl Babiš v pondělí v debatě v Českém rozhlas s tím, že zvýšení o deset procent nikdy neslíbil.

Dobšík prohlásil, že v případě nevyslyšení požadavků budou stávky pokračovat i po Vánocích.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy