Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Stav pražského taxikáře se zlepšuje, není to ale jen remdesivirem, myslí si lékaři

Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
Koronavirus
Stav pražského taxikáře, který byl pozitivně testován na koronavirus a měl těžký průběh, se zlepšuje. Byl mu podán experimentální lék remdesivir, jenže jak uvedl jeho lékař, není jisté, v jaké míře přípravek nemocnému pomohl.

V České republice se blíží počet nakažených novým typem koronaviru ke 4 tisícům. Několik pacientů má těžký průběh, mezi nimiž je i pražský taxikář. Byly proto odeslány žádosti na experimentální lék remdesivir, kterým se léčila ebola.

Společnost Gilead, která s lékem přišla, léčbu remdesivirem schválila pouze pražskému taxikáři. Pacientovi selhaly plíce, už dříve mohl být odpojen od mimotělního oběhu. Infuze byly pacientovi ve VFN podávány denně po dobu deseti dní. Od přístroje EMCO mohl být odpojen už po třech dnech léčby. Poslední dávku remdesiviru dostal ve čtvrtek. Zůstal však na plicní ventilaci, kterou však lékaři v blízké době plánují rovněž odpojit.

Jeho stav se tedy výrazně zlepšil, ale není jisté, zda právě kvůli léku remdesivir, protože jeho stav se zlepšoval už před podáním léku. "Nadále je to experimentální léčba, situace je mnohem složitější, než že přišel lék a zachránil pacienta," uvedl v pátek ředitel VFN David Feltl. "Kúra byla ukončena včera, je při vědomí a je na pokročilém odvykacím režimu umělé plicní ventilace. Nyní ho začneme testovat bez plicní podpory, je ve fázi rehabilitace a uzdravování,“ doplnil v pátek na tiskové konferenci ošetřující lékař Martin Balík. "Nevíme, jestli byl remdesivir to hlavní, co mu pomohlo. Moc bych se k léku neupínal,“ dodal.

Související články

Další články