Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Státní zástupce rozhodl o kauze Čapí hnízdo: Stíhání Babiše je zastaveno

Zdroj: Profimedia.cz
POLITIKA
Státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Závěry ale nemusejí být v tuto chvíli konečné, bude je ještě posuzovat státní zastupitelství.

Informaci přinesl Deník N., podle nějž premiér a jeho blízcí – manželka Monika, dcera Adriana Bobeková a jeho švagr Martin Herodes – mohou dostat až desetiletý trest vězení za dotační podvod a poškození finančních zájmů EU. Farma Čapí hnízdo už vloni 50milionovou dotaci vrátila.

„Pokud bude podána žaloba, tak se nic nemění,“ uvedl Babiš v nedělní Partii na TV Prima s tím, že pokud by byl obžalován, odstoupit z funkce premiéra nehodlá. Podle něj je celá kauza vymyšlená a sám necítí, že by porušil zákon.

Policie vyšetřovala údajný podvod s padesátimili­onovou dotací na farmě Čapí hnízdo déle než tři roky. Návrh na obžalování Babiše podala policie letos 17. dubna.

Reakce politiků

„Čert vem Andreje Babiše, Vyšší Spravedlnost si ho nakonec stejně najde. Malér je v tom, že důvěra veřejnosti v nestranný výkon státního zastupitelství se zhroutí. Ode dneška se státní zastupitelství bude těšit stejné důvěře, jako komunistická prokuratura před rokem 1989. A náprava bude těžká a dlouhá,“ uvedl ke kauze Miroslav Kalousek.

„Rozhodnutí státního zástupce bereme na vědomí. Nastala ale situace, před kterou jsme varovali. Po jarní nevysvětlené změně na ministerstvu spravedlnosti a mediálním tlaku předsedy vlády velká část společnosti neuvěří, že by takovéto rozhodnutí padlo i v případě řadového občana,“ tvrdí předseda ODS Petr Fiala.

„Já vám to řeknu tak, jak to cítím já: Kdyby Andrej Babiš nebyl premiér, tak už patrně dávno sedí. A také se aktivně řeší další jeho kauzy (mezi které počítám i daňový únik zjevně fiktivní reklamy na farmě Čapí hnízdo za 270 milionů). Před zákonem si mají být všichni rovni. Ti nejvýše postavení mají jednat čestně. Pan státní zástupce Šaroch otočil o 180 stupňů. Ačkoliv případ přebíral již před několika roky, doposud prezentoval názor, že je stíhání odůvodněné,“ myslí si šéf Pirátů Ivan Bartoš.

„Respektuji rozhodnutí státního zástupce, který zastavil trestní stíhání Andreje Babiše. Velmi důležité bude, jak žalobce nyní celou věc zdůvodní. V kauze nesmí existovat žádné pochybnosti o tom, že v ČR existuje dvojí spravedlnost – jedna pro premiéra a jedna pro normální občany,“ dodává Jiří Pospíšil.

Související články

Další články