Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Státní podpora přehledně: Kdo má nárok na kompenzace za ztráty vzniklé koronavirem

Státní podpora přehledně: Kdo má nárok na kompenzace za ztráty vzniklé koronavirem
Zdroj: Extra.cz
+ Další 2 fotografie
Koronavirus
Vláda dnes na mimořádném jednání schválila podporu pro podnikatele a jednotlivé sektory průmyslu, služeb, sportu a kultury. Podnikatelům, kteří byli zasaženi vládním opatřením, ministerstvo financí odloží všechny úhrady DPH, a to do konce roku. Kromě toho vláda odklepla například půl miliardy na podporu profesionálních sportovních klubů. Majitelům restaurací, barů a diskoték pak stát vyplatí 50% nájmu na komerční prostory.

Odložení daní

 • Podnikatelům, kteří byli zasaženi novými vládními opatřeními proti šíření koronaviru, ministerstvo financí automaticky odloží všechny úhrady DPH, daně z příjmu a silniční daně od dneška do konce roku. Na tiskové konferenci to oznámila ministryně financí Alena Schillerová. Upřesnila, že opatření se týká podnikatelů s převažujícím oborem činnosti, na které vládní zákazy přímo míří.
 • Příspěvky na nájem

  • Vláda vyšla vstříc i podnikatelům, kteří museli zavřít nebo omezit provoz. Jedná se především majitele stravovacích podniků. Ti budou moci žádat o příspěvek na komerční nájem za třetí čtvrtletí. Stát jim přispěje 50 procent z celkového nájemného za toto období. Maximální výše podpory bude deset milionů korun.
  • Zájezdoví dopravci

   • Zájezdoví autobusoví dopravci dostanou na pokrytí ztrát z krize od státu až miliardu korun. Kompenzace, které budou vypláceny za sedačku a den, dnes schválila vláda. Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů. Podle sdružení Česmad Bohemia až polovině z nich hrozí krach.
    • Dotace by měly kompenzovat ztráty dopravců od březnového začátku nouzového stavu až do konce letošního června. Stát totiž zohlední zamrznutí trhu až do konce školního roku. Výše dotace se přitom bude vypočítávat na sedačku a den. Stát bude peníze rozdělovat podle emisních tříd autobusů a jejich kapacity. Nejvíce, až 135 korun za den, dostanou dopravci s nejekologičtější emisní třídou EURO VI. Oproti původnímu návrhu by program neměl limitovat ani autobusy vyrobené před rokem 2000.
    • Sport

     • Kluby a pořadatelé sportovních akcí budou moci žádat o dotace v pokračování programu COVID sport. Kompenzovány jim budou náklady vynaložené na zrušení sportovní události v souvislosti s vládními opatřeními proti koronaviru. V programu je podle vládních materiálů, které má ČTK k dispozici, připraveno 500 milionů korun. Druhou výzvu programu dnes schválila vláda, sdělila ČTK mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.
      • O kompenzace budou moci žádat kluby z deseti profesionálních soutěží, které určila NSA. Jedná se o první a druhou fotbalovou ligu, extraligu a první ligu ledního hokeje a nejvyšší soutěže v basketbalu, volejbalu a házené. Maximální výše dotace je určená podle analýzy ekonomické náročnosti sportu a pohybuje se od 750.000 korun na klub pro volejbal a házenou po 12,5 milionu korun pro prvoligové fotbalové a extraligové hokejové kluby.
      • Kultura

       • Podpory se dočkají i umělci a podnikatelé v kulturní oblasti. Ti budou moci žádat o dotaci v pokračování programu Covid kultura, na kterou je vyčleněno 750 milionů. Jak uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek, dostanou OSVČ 60 tisíc korun, firmám pak budou uhrazeny náklady až do výše 10 milionů korun, podmínky mají být navíc volnější než v prvním kole.

Související články

Další články