Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Statisíce za uprchlíka? Němci se za ně zaručili, teď musí solit peníze

Zdroj: Profimedia
Uprchlická krize
Až tisíce Němců se zaručily za syrské utečence, kterým chtěli ulehčit nové začátky a pomoci jim s novým životem. Lidé, kteří tak učinili, za ně měli ručit jen do chvíle, než jejich "svěřenci" získají oficiální status uprchlíka. Kvůli změně zákona chce ale stát po lidech konajících dobré skutky statisícové částky.

Příkladem za všechny je Christian Osterhaus, který se v dobre víře rozhodl zaručit za uprchlíky a nevěděl, jaké problémy mu to způsobí. Ručit měl jen do té doby, než utečenci získají oficiální azyl. Alespoň to tvrdila organizace Pomoc uprchlíkům ze Sýrie.

V roce 2015 podepsal dvě prohlášení o závazku a bylo. Závazek se týkal malého dítěte a náctileté dívky. Zaplatil jim letenky, ubytování a jídlo.

Osterhaus žije v západním Bonnu, kde za uprchlíky ručí 450 lidí. V celém Německu dostalo až 7 000 lidí nedávno dopis od center práce nebo od městské nebo obecní správy, že mají náklady za utečence proplatit.

Podle centra práce v Bonnu má Osterhaus uhradit 7 239 eur (188 tisíc korun). V dopise se hovoří i o tom, že částka se může zvýšit. Peníze po ručitelích chtějí kvůli změně zákona, která se udála v roce 2016. Dle ní se zpřísnila pravidla pro nastěhování do Německa. Podle nového znění legislativy prohlášení o závazku nevyprší ani za předpokladu, že se změní status imigranta.

Závazky podepsané před 6. srpnem 2016 jsou platné další tři roky, po tomto datu až šest let. To si ale skoro nikdo nemůže dovolit.

V lednu 2017 Federální správní soud nařízení potvrdil. Naopak německé ministerstvo práce a sociálních věcí v dubnu 2018 uvedlo, že ručitelé státu nic platit nemusí, ale jen do chvíle, než o tom rozhodne právě Federální správní soud.

Centra i nadále svoje upomínky rozesílají, dlužníci ale zatím nic platit nemusejí.

Informace přinesl portál Deustche Welle

Související články

Další články