Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Stát vymyslel, jak zafinancovat nové Dukovany: Lidem zvýší účty za energie

Jaderná elektrárna Dukovany
Zdroj: profimedia.cz
výstavba
Návrh nového bezemisního zákona by měl zajistit financování výstavby nových bloků v elektrárně Dukovany. Stát tak zajistil způsob, jak výstavbu zaplatit. Návrh připravilo ministerstvo průmyslu a pokud bude produkce výstavby dražší, zaplatí ho lidé ve svých účtech za elektřinu.

Pokud bude naopak výkupní cena nižší, rozdíl se odběratelům odečte. Návrh je aktuálně v připomínkovém řízení. Informuje o tom server iDnes.

Stát si objednává výstavbu nových bloků od společnosti ČEZ. Za to jí chce garantovat výkupní cenu za energii, kterou budou nové bloky dodávat do sítě. Zatím není jasné, jak se bude počítat tzv. jaderná přirážka.

Jaderná přirážka

Podle jakého přesného vzorce se bude „jaderná přirážka“ počítat, zatím není jasné. "Cena bude stanovena podle oprávněných nákladů na investici, podle přiměřeného zisku, který se v rámci vyjednávání nastaví. Stát bude poté umisťovat tu elektřinu na trh - na burzu,“ uvedl na konci dubna ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíče

Se záměrem ministerstva ale nesouhlasí ekologické organizace. „Zákon o podpoře nových reaktorů je bianko šek na stavbu reaktorů za peníze spotřebitelů elektřiny. Každý zodpovědný zákonodárce by měl něco takového odmítnout. A schválit jej bez diskuse a bez výborů nemůže zodpovědně ani ten největší nadšenec pro jadernou energetiku,“ řekl energetický expert Hnutí Duha Karel Polanecký.

Cena bloků

Zatím není jasní, kolik budou nové bloky stát. Karel Havlíček počítá s cenou bloku do 160 miliard korun. Podle různých expertů to bude ale mnohem víc.

ČEZ situaci vidí pozitivně. Podle něho je pravděpodobnější, že lidem se budou v budoucnu účty za elektriku spíše snižovat. „Pokud se podíváme do historie, ceny energií celosvětově neustále rostou, s drobnými časovými výkyvy a ani do budoucna nelze očekávat obrat,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Úředníci chtějí co nejvíce urychlit projednávání v parlamentu a požadují, aby Sněmovna s ohledem na orientační harmonogram výstavby bloku zákon odsouhlasila už v prvním čtení.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy