Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Stát přichází s řidičákem na zkoušku: K jeho ztrátě bude stačit 6 trestných bodů

Zdroj: profimedia
novinka
Stát se chystá zavést pro začínající řidiče takzvaný řidičák na zkoušku. Ve zkratce to znamená, že řidičům do dvou let od získání řidičského průkazu bude hrozit jeho zabavení už při dosažení 6 trestných bodů, tedy i po spáchání jednoho přestupku. Noví řidiči totiž způsobují až pětinu nehod.

V současné době je řidičům průkaz odebírán po dosažení 12 trestných bodů za přestupky. Takto to platí pro všechny řidiče bez ohledu na to, jak dlouho mají řidičské oprávnění. Podle nového systému by ale mělo být na nové řidiče nahlíženo přísněji.

"Hlavním důvodem modelu řidičáku na zkoušku je skutečnost, že mladí a nezkušení řidiči jsou častými viníky dopravních nehod," uvedla pro server aktualne.cz Jana Budíkova z Ministerstva dopravy. Model byl inspirován Brity, u nichž tento systém snížil nehodovost.

Budoucí bodový systém počítá s dvěma hranicemi udělovaných bodů, a to čtyři a šest. Noví řidiči by tak mohli o řidičák přijít po jediném, přitom ale velmi vážném přestupku. Podmínky modelu se ale mohou podle Budíkové ještě změnit.

Související články

Další články