Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Stát nelze řídit jako zkrachovalou firmu, kritizuje vládu opozice

Zdroj: archiv A. Vojtěcha
+ Další 3 fotografie
názory
S verdiktem, který udělal české vládě čáru přes rozpočet, přišel ve čtvrtek Městský soud v Praze. S platností od pondělí zrušil několik mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví. Opozice kritizuje vládu. "Ministerstvo zdravotnictví nelze řídit stát jako zkrachovalou firmu," říká předseda STAN Vít Rakušan.

Opatření vydaná ministerstvem zdravotnictví, která omezují volný pohyb a maloobchody, byla pražským městským soudem označena za nezákonná. Od pondělí 27. dubna tak budou zrušena čtyři z nich.

Soud vyhověl žalobě experta přes zdravotnické právo Ondřeje Dostála. Ten kritizoval tato opatření a popsal je jako chaotická a nesrozumitelná. Expertovi vadilo, že ministerstvo daná omezení zdůvodnilo pouze zmínkou o výskytu nemoci, kterou koronavirus způsobuje, a nutností omezení jejího šíření.

Tvrdá kritika

K rozhodnutí soudu se začíná přiklánět čím dál více opozičních politiků. "Je dobře, že soud rozhodl, že ani v době krize si nemůže ministerstvo zdravotnictví řídit stát jako zkrachovalou firmu. Teď chceme vědět, kdo a jak nahradí vzniklou škodu živnostníkům a podnikatelům!“ vyjádřil se také předseda STAN Vít Rakušan.

Se soudem souhlasí i Pirátská strana, která trvala na dodržování pravidel vlády i v nouzovém stavu. "Předseda senátu zdůraznil, že je i za aktuální situace nezbytné, aby orgány veřejné moci lpěly na pravidlech, a zachovaly tak právní stát v maximální možné míře. Na to jsme upozorňovali do začátku a rozhodnutí soudu jen potvrzuje naše slova," napsal na Twitter šéf Pirátů Ivan Bartoš

"Čekám, že Andrej Babiš řekne, kdo je za nezákonná rozhodnutí zodpovědný. Pro lidi je dobrá zpráva, že u nás stále platí právo, máme nezávislé soudy. Špatná zpráva je, že rozhodně nemáme vládu odborníků. Což jsme ale tak nějak tušili, když jsme viděli, jak padá ekonomika ke dnu," uvedl na sociální síti mediální magnát Soukup.

Jak se vláda k situaci postaví, se dozvíme během večera. Od 20:00 probíhá jednání, po jednání bude následovat tiskovka.

Související články

Další články