Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Stát najde mladým lidem jejich první práci! Rodí se nový plán Evropské unie?

EU chce předejít nezaměstnanosti.
Zdroj: profimedia.cz
Mladí lidé mají většinou velký problém najít po studiích práci. A tomu chce předejít Evropská unie. V Bruselu se totiž rodí nový plán: Stát mladým lidem povinně zajistí pracovní místo nebo rekvalifikační kurz.

V Bruselu se diskutuje o tom, že by měl stát najít mladým lidem po studiích jejich první zaměstnání. Předpokládá to první návrh Evropského pilíře sociálních práv, který v pondělí na svém zasedání projedná česká tripartita. Návrh vypracovala Evropská komise.

„Všichni lidé do 25 let mají do čtyř měsíců od ukončení formálního vzdělávání nebo od okamžiku, kdy se stali nezaměstnanými, získat kvalitní pracovní nabídku, nabídku dalšího vzdělávání, učňovské místo nebo stáž,“ píše se v navrhovaném dokumentu.

Mělo by to platit v zemích eurozóny, ale předpokládá se, že stejný postup převezmou i další členské země Evropské unie.

EU ale plánuje i jiné změny. Jde například o to, že na nemocenskou by mohli mít nárok i lidé, kteří pracují na dohodu o provedení práce. Pokud si totiž nyní vydělávají méně než 10 tisíc korun hrubého, nemají na ni nárok. „Bez ohledu na typ smlouvy mají všichni pracovníci získat během nemoci placenou nemocenskou v přiměřené výši,“ píše se v návrhu.

Jenže v praxi to není tak jednoduché. Lidé i jejich zaměstnavatelé by jim museli platit nemocenské pojištění. Firma by tak vynaložila na jednoho člověka mnohem víc peněz a jeho příjem by byl mnohem nižší. Na druhou stranu by to ale pro pracovníky znamenalo větší ochranu.

Dalším bodem, který se bude projednávat, jsou místa ve školkách a jeslích. Je jich nedostatek a brání tak matkám začít pracovat.

Vlády jednotlivých zemí by se také měly zaměřit na sociální bydlení, které také chybí. Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo návrh, který má pomoct lidem, kteří jsou ze sociálních důvodů v bytové nouzi. Měli by tak mít nárok na sociální byty.

Stát chce navíc zajistit, aby všichni bez ohledu na svoje příjmy měli nárok na internet, dopravu a bankovní účty. Česká vláda je ale zatím zdrženlivá. Musí se totiž také brát ohled na rozdílnou ekonomickou vyspělost členských států.

Související články

Další články