Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Stát by mohl koupit Smartwings, řekl Havlíček: Stálo by to miliardy a opozice je proti

Smartwings
Zdroj: profimedia.cz
Smartwings
Stát by mohl koupit stoprocentní podíl Smartwings. Ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) řekl České televizi, že možnost tady je a že rozhodnout se musí do konce června, jinak společnost skončí. Premiér Andrej Babiš (za ANO), který se zná s majiteli aerolinek, se nechal slyšet, že se ve věci angažovat nebude, aby „nebyly kecy kolem“. Havlíček dodal, že vstup do společnosti by vyšel na miliardy korun. Proti nápadu protestuje opozice, například Kalousek nebo Stanjura.

„Je to otázka investice, která se samozřejmě může navrátit. Protože logika je dát dneska zdroje a samozřejmě v určité době ji prodat a lze na tom i vydělat,“ řekl České televizi ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček

„Netvrdíme, že to tak bude, ale já hájím zájmy dopravy a průmyslu. Z tohoto úhlu pohledu se domnívám, že je potřeba takovéto společnosti, nejen takovéto, třeba i jiné, zachraňovat,“ dodal.

Podle Havlíčka by se stát mohl o společnost Smartwings postarat třemi způsoby. Zaručí se za úvěry nebo by společnosti poskytl přímé úvěry. Krátkodobý kapitálový vstup státu do firmy by byl až poslední variantou.

„Je tam 3000 zaměstnanců. Někteří říkají, ať to zbankrotuje, bude sem létat někdo jiný, já myslím, že by to byla škoda, kdyby to tak dopadlo. Já se v tom moc neangažuju, protože potom jsou vždycky nějaké různé kecy kolem, já české majitele dobře znám,“ řekl Blesk.cz premiér Andrej Babiš (65).

Části opozice se celý nápad ani trochu nelíbí a považuje ho za neférový. Miroslav Kalousek (TOP 09) uvedl, že majitelé Smartwings mohou společnost buď dát do konkurzu, vložit do ní vlastní peníze nebo pro ni najít investora. "Jim se nelíbí ani jedna z těchto možností a chtějí sáhnout do kapes daňovému poplatníkovi. Myslím si, že to není fér," řekl ČT24. "Proč by měl mít Smartwings něco speciálního? Není to ani národní dopravce, ani není ohrožena letecká obslužnost v České republice." Podobného názoru jsou zástupci Pirátů nebo Zbyněk Stanjura (ODS).

Související články

Další články

Nejnovější kauzy