Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Počasí

Nejnovější kauzy

Šťastná ruka Marie Poledňákové: Jak autorka oblíbených komedií objevila Tomáše Holého?

Zdroj: Facebook/Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
dětský herec
Najde se jen málo lidí, kteří neznají slavnou českou komedii Jak vytrhnout velrybě stoličku. Evergreen, který se tento týden opět dočká reprízy, snad nikdy neomrzí, a to i přesto, že jej mnozí znají nazpaměť. Kolik toho ale víte o zákulisí samotného natáčení, od něhož uplynulo už jedenačtyřicet let?

Za námět k rodinné komedii s názvem Jak vytrhnout velrybě stoličku vděčíme scenáristce a režisérce Marii Poledňákové, která se inspirovala vlastním životem. Se synem zůstala sama a malý Petr se jí na možné adepty na tatínka často ptával. Navíc toužil po čtyřnohém kamarádovi a chtěl vyjet na zimní dovolenou na lyže. Jenže zaměstnaná Poledňáková neměla kvůli pracovním povinnostem čas.

Postava malého roztomilého darebáka Vaška je prý mix jejího syna a synovce. Na scénáři autorka pracovala tři měsíce, většinu času psala na zahradě. Nejvíce práce dalo vybrat chlapce, který by zvládl zahrát hlavní dětskou úlohu. Konkurz se konal v Národním domě na pražském Smíchově, kam tehdy dorazilo téměř dvě stě kluků. Z nich jich do užšího výběru postoupilo dvanáct, mezi nimi i nenápadný Tomáš Holý.

Tomáš se mezi ostatními hochy moc neprojevoval, nezapojoval se do diskuze a Poledňáková si jej moc nevšímala. Holý nakonec vybrán nebyl a byl poslán domů. Jenže se po chvíli vrátil, a když se jej režisérka zeptala, co chce, nepromluvil, ale pantomimicky předváděl, že si zapomněl čepici. A tehdy jej Poledňáková nakonec pozvala i na zkoušku.

Na zkoušce Tomáš všechno pletl, ale byl tak roztomilý a bezprostřední, že bylo rozhodnuto. Režisérčin syn měl sice námitky, že Holý nevypadá jako kluk, ale jako ošklivá holka, nicméně výběr herce tím naštěstí neovlivnil.

Na to, jak tragicky zesnulý Tomáš Holýkomedii exceloval, se můžete podívat již tuto neděli ve 20:17 na ČT1.

Související články

Další články