Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Šťastná ruka Marie Poledňákové: Jak autorka oblíbených komedií objevila Tomáše Holého?

Zdroj: Facebook/Profimedia.cz
+ Další fotografie
dětský herec
Najde se jen málo lidí, kteří neznají slavnou českou komedii Jak vytrhnout velrybě stoličku. Evergreen, který se tento týden opět dočká reprízy, snad nikdy neomrzí, a to i přesto, že jej mnozí znají nazpaměť. Kolik toho ale víte o zákulisí samotného natáčení, od něhož uplynulo už jedenačtyřicet let?

Za námět k rodinné komedii s názvem Jak vytrhnout velrybě stoličku vděčíme scenáristce a režisérce Marii Poledňákové, která se inspirovala vlastním životem. Se synem zůstala sama a malý Petr se jí na možné adepty na tatínka často ptával. Navíc toužil po čtyřnohém kamarádovi a chtěl vyjet na zimní dovolenou na lyže. Jenže zaměstnaná Poledňáková neměla kvůli pracovním povinnostem čas.

Postava malého roztomilého darebáka Vaška je prý mix jejího syna a synovce. Na scénáři autorka pracovala tři měsíce, většinu času psala na zahradě. Nejvíce práce dalo vybrat chlapce, který by zvládl zahrát hlavní dětskou úlohu. Konkurz se konal v Národním domě na pražském Smíchově, kam tehdy dorazilo téměř dvě stě kluků. Z nich jich do užšího výběru postoupilo dvanáct, mezi nimi i nenápadný Tomáš Holý

Tomáš se mezi ostatními hochy moc neprojevoval, nezapojoval se do diskuze a Poledňáková si jej moc nevšímala. Holý nakonec vybrán nebyl a byl poslán domů. Jenže se po chvíli vrátil, a když se jej režisérka zeptala, co chce, nepromluvil, ale pantomimicky předváděl, že si zapomněl čepici. A tehdy jej Poledňáková nakonec pozvala i na zkoušku.

Na zkoušce Tomáš všechno pletl, ale byl tak roztomilý a bezprostřední, že bylo rozhodnuto. Režisérčin syn měl sice námitky, že Holý nevypadá jako kluk, ale jako ošklivá holka, nicméně výběr herce tím naštěstí neovlivnil.

Na to, jak tragicky zesnulý Tomáš Holý v komedii exceloval, se můžete podívat již tuto neděli ve 20:17 na ČT1.

Související články

Další články