Trendy tagy Andrea Verešová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Startuje SmileCar. Carsharingová služba, díky které jednoduše pronajmete nebo si půjčíte auto!

Co na to říkáte?
Platformu pro vzájemné sdílení aut, tzv. peer-to-peer carsharing, spouští na českém trhu společnost SmileCar. Jednoduchá aplikace umožňuje lidem poptávat auta pro krátkodobý pronájem nebo svoje auto naopak pronajmout lidem v jejich okolí. Služba zefektivní využívání vozového parku v České republice.

„Většina majitelů využívá svůj vůz v průměru jednu hodinu denně. Zbylých třiadvacet hodin někde parkuje. Místo parkování můžete auto efektivně sdílet a nechat ho vydělávat. Pokud auto nevlastníte, ale zrovna ho potřebujete, můžete si ho půjčit přes SmileCar za zlomek ceny klasických půjčoven,“ uvedl Jan Charouz, spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti SmileCar.

SmileCar, jednoduchá a intuitivní aplikace pro chytré telefony, tablety i počítače, propojuje majitele aut s těmi, kdo auto zrovna potřebují. Majitelé v aplikaci během chvíle vytvoří profil svého vozu, stanoví cenu, za kterou ho chtějí pronajímat, a vyberou dny, kdy je k dispozici. Následně se vůz zobrazí zájemcům, kteří se chtějí vydat například na výlet, nákup či dovolenou, ale automobil nevlastní.

„Oproti konvenční autopůjčovně, kde trvá půjčení auta kolem 40 minut, jste pomocí aplikace SmileCar na cestě již za několik minut. Služba je k dispozici 24h / 7 dnů v týdnu a bude fungovat nejenom ve městech a kolem letišť, ale i v regionech,“ upozornil na hlavní výhodu generální ředitel LEO Express Peter Köhler. Právě pod křídly dopravce LEO Express projekt SmileCar vznikl. „Základem kvalitní dopravní sítě je propojení služeb veřejné dopravy a individuální dopravy. V budoucnu chceme půjčovat auta po celé střední Evropě, a to 24 hodin denně. V uzlových bodech může služba navazovat´na jízdu naším vlakem nebo autobusem. Počítáme, že časem budou auta autonomní a na elektrický pohon,“ říká Köhler.

Carsharing je logickým krokem v dopravě v éře sdílené digitální ekonomiky. Princip je podobný jako například při sdílení bydlení přes Airbnb. Součástí nové služby je i speciální pojištění od ČSOB Pojišťovny, vytvořené namíru přímo pro SmileCar. To je zahrnuto v ceně pronájmu. Nájemci mají možnost zvolit i další připojištění – např. pojištění zodpovědnosti za škodu. „Dbáme na prověřování majitelů, vozů i nájemců. Na začátku i na konci pronájmu majitelé spolu s nájemci vyplňují elektronický předávací protokol a po skončení pronájmu se obě strany vzájemně hodnotí,“ popisuje Charouz. Přes SmileCar automaticky probíhají i veškeré platby.

SmileCar plánuje mít na konci roku největší virtuální vozový park v České republice. Již nyní je o službu zájem, společnost věří, že z půjčování aut SmileCar se brzy stane běžný způsob přepravy. V následujících letech se platforma na sdílení aut rozšíří i na zahraniční trhy.

SmileCar je komunitní projekt, kterého se může účastnit každý, a tak zakladatelé chtějí při spuštění projektu dát ostatním možnost stát se spoluinvestorem SmileCar a podpořit jeho růst. 30.3.2017 bude spuštěna kampaň SmileCar na platformě Fundlift, kde bude společnost poptávat 3 mil. Kč výměnou za konvertibilní dluhopis. Investovat bude možné již od 5 tis. Kč a SmileCar tak nabídne příležitost stát se součástí příběhu s globální ambicí i drobným investorům.

Související články

Další články