Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Starosta Dolních Břežan o koronaviru: Naučili jsme se žít s chřipkou, otevřme obchody a restaurace

Zdroj: archiv Věslav Michalik
+ Dalších 5 fotografií
Názor Věslava Michalika
Česká vláda přijímá speciální opatření, aby co nejvíce zamezila šíření nového typu koronaviru. Kvůli tomu se značně začíná propadat ekonomika. Jak celou situaci vidí současný starosta Dolních Břežan a bývalý vědecký pracovník Akademie věd ČR Věslav Michalik?

Po celém světě se rozšířil nebezpečný koronavirus Kvůli nemoci Covid-19 přijímají všechny státy různá opatření. Každý stát se snaží co nejvíce eliminovat šíření viru. V České republice byl vyhlášen nouzový stav a vláda každým dnem vyhlašuje nová speciální opatření.

Omezení svobody

Jsou zavřená restaurační zařízení, kina a téměř všechna místa, kde je možné žít kulturně. Je omezena svoboda pohybu i pobytu, práva podnikat, práva shromažďovací a také evidujeme zásadní dopady do práva na vzdělávání, práva náboženské svobody a práva na soukromý a rodinný život. Jak tento problém vnímá starosta Dolních Břežan a bývalý vědecký pracovník Akademie věd ČR Věslav Michalik?

Názor Michalika

"Nouzový stav a karanténa představují největší omezení základních práv a svobod od roku 1989," napsal Michalik pro portál ctidoma.cz. Dále vysvětlil, že s opatřeními vlády souhlasí, nicméně ne na dlouhou dobu. "Nejen z důvodu ekonomických je nutné vracet život do normálu co nejdříve. Ten správný okamžik musí určit politici. Se vší odpovědností k hledání rovnováhy. Nelze čekat na svět bez virů. Ani na svět bez Covid-19," líčil starosta Dolních Břežan.

Souhlasí s tím, aby lidé ještě nějakou dobu nosili roušky a dodržovali zákaz shromažďování, ovšem nabádá k tomu, aby se studenti co nejdříve vrátili do škol. "Zajistěme, abychom ze strachu před neznámým neponechali tvrdá opatření v platnosti déle, než je nutné. Přejděme po dozásobení zdravotníků a obyvatelstva na korejský či tchajwanský model, který nahrazuje plošná opatření opatřeními individuálními."

"Naučili jsme se žít s chřipkou. Nebojíme se jí, nepanikaříme. Chodíme na veřejnost, jíme v restauracích, létáme letadly na dovolenou, chodíme do divadla, na koncerty, sportovní utkání," porovnával Michalik.

"Otevřme služby, obchody a restaurace, třeba za přísnějších hygienických podmínek. Nechme pracovat zubaře, praktické a odborné lékařské ambulance, ať nemáme zbytečně mrtvé z opožděných diagnóz nemocí, které umíme léčit. Izolujme prokazatelně nemocné a chraňme starší lidi nad 70 let, zejména v hromadných sociálních zařízeních," pronesl na závěr s tím, že veškeré politické konání musí být hodnocené tak, aby činy směřující k ochraně nás všech před novým virem nakonec nezpůsobily více škody než užitku.

Související články

Další články