Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Starosta Chebu Jalovec: Uzávěra okresu přišla tragicky pozdě, poslali nám jen pár roušek

Zdroj: Archiv Antonína Jalovce
+ Další fotografie
Koronavirus
Chebský okres je v současnosti jedním z míst nejvíce zasažených koronavirem v Česku. Některá média v uplynulých dnech tak poukázala, že by za velkým nárůstem nakažených mohly stát vánoční trhy, které radnice povolila. Starosta Chebu Antonín Jalovec je ale důrazně proti. Podle něj za vším stojí britská mutace viru v kombinaci s nedodržováním vládních nařízení ze strany lidí. "Bohužel výskyt britské mutace v regionu nebyl ze strany hygieny ani ministerstva nijak monitorován a pořádně není sledován dodnes," vysvětluje Jalovec, který s izolací zasaženého okresu souhlasí, zároveň ale poukazuje, že by město mělo od vlády dostat větší materiální podporu.

Situace v Karlovarském kraji je obecně kritická. Můžete popsat, jak to nyní vypadá v Chebu?

Situace na Chebsku je kritická už asi 6 týdnů. Už od začátku ledna je zcela přetížená chebská nemocnice, následně byly vyčerpány kapacity i ostatních zdravotnických zařízení v kraji. Výrazně vzrostla úmrtnost, snad každý už tu přišel o nějakého příbuzného či známého. Lidé tuto skutečnost vnímají, i na ulicích je vidět, že se pohybují v rouškách a respirátorech častěji než dříve.

Některá média v uplynulých dnech psala, že za zhoršení situace může povolení vánočních trhů v Chebu. Myslíte, že to může hrát roli?

Je to hodně naivní snaha najít nějakého konkrétního viníka. Trhy probíhaly ve velmi redukované formě od konce listopadu, takže pokud by byly příčinou, muselo by se to projevovat už mnohem dříve. Po celou dobu navíc byl jejich provoz konzultován s KHS a přijímána její doporučení. Na trzích se třeba vůbec nepodával alkohol, kapacita i otevírací doba kluziště byla omezena, v provozu bylo jen minimum stánků. To, že alkohol prodávali někteří soukromníci v restauracích nebo že část návštěvníků nenosila roušky, je pravdou, ale se samotnou organizací trhů a rozvojem epidemie to nemá nic společného.

Co tedy podle vás stojí za zhoršením koronavirové situace v Chebu?

Může za to zřejmě zavlečení britské mutace viru do Chebu o vánočních svátcích. Přesně tomu časově odpovídá eskalace počtu nakažených. Ještě v polovině prosince byl okres Cheb na nejnižších počtech v rámci celé ČR, ale od 30. 12. se situace prudce zhoršila. Bohužel výskyt britské mutace v regionu nebyl ze strany hygieny ani ministerstva nijak monitorován a pořádně není sledován dodnes.

Vláda na kritický nárůst nakažených v chebském okresu minulý týden reagovala izolací celé oblasti. Jak tento krok hodnotíte?

Uzávěra přišla tragicky pozdě, nějakou efektivitu by možná měla v půlce ledna, teď už se ale agresivní formy viru dostaly dávno do celé republiky. Zda prodloužení úředních hodin či případné otevření obchodů situaci v Česku zhorší, nechť posoudí odborníci, jako laik si ale myslím, že důsledky nebudou z hlediska šíření epidemie výrazné. Mnohem důležitější než rozsah omezení je jejich dodržování. Máme spoustu nařízení, která mnoho lidí obchází a nedodržují je. Možná by bylo lepší mít jich méně, ale důsledně je vymáhat.

Jak z vašeho pohledu probíhá izolace chebského okresu?

Musím konstatovat, že logisticky je zvládnuta dobře. Policejní hlídky opravdu potkáte na všech přístupových cestách a provoz kontrolují. Z hlediska občanů je pro okres Cheb paradoxně větším omezením faktické uzavření hranic se SRN než hlídky směrem do vnitrozemí. I tak se na mě ale obrací řada občanů s tím, že nemají jak prokázat důvod k vycestování, ač vycestovat potřebují, a prosí o radu. Nejvíce ubíjející pro občany ovšem je, že nikdo nestanovil konkrétní kritéria, při jejichž splnění bude izolace ukončena. Jsme teď tedy vydáni na milost a nemilost vlády, až usoudí, že nastal čas k jejímu ukončení.

Věříte, že izolace zabere?

Přišla pozdě, takže možná malinko zpomalí pronikání agresivních forem viru do dalších částí republiky, ale zabránit mu už nemůže. Nejvíc mě mrzí, že vláda okres uzavřela, poslala pár roušek (v Chebu jsme dostali 3 kusy na každého obyvatele), a tím to pro ni končí. Nějaké komplexní a cílené pomoci jsme se nedočkali a ani nedočkáme.

Související články

Další články