Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Staré pacienty neošetřujeme. Umírají jako za války, řekl o koronaviru italský lékař

Staré pacienty neošetřujeme. Umírají jako za války, řekl o koronaviru italský lékař
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
krutá realita
Italská média zveřejnila rozhovor s anesteziologem Christianem Salarolim (48) z Lombardie. Ten se v nemocnici papeže Jana XXIII. v Bergamu stará o lidi nakažené koronavirem a přiznává drsnou realitu. Z důvodu nedostatečné kapacity přístrojů se tamní lékaři musí rozhodovat doslova jako za války. Denně stojí před rozhodnutím, kterým pacientům dají přednost. Hlavní roli hraje věk pacienta.

Lékař, který je zároveň horský záchranář, popisuje tvrdou realitu v italských nemocnicích. „Výrok, že se na koronavirus neumírá, je lživý a vyvolává ve mně hořkost,“ uvedl italskému deníku Corriere della Sera.

Rozhodující je věk

Nakažených koronavirem je podle Salaroliho tolik, že on i jeho kolegové se musejí rozhodovat, kterým pacientům v nejkritičtějším stavu poskytnou intubaci neboli zavedení rourky do průdušnice. Lékař přiznává, že starším pacientům ve věku 80 až 95 let intubaci nejsou schopni poskytnout. "Bohužel nemocniční zdroje a resuscitační lůžka nestačí pro všechny pacienty v kritickém stavu, a proto nemůžeme provádět intubaci u všech,“ přiznal lékař.

Nápor na psychiku lékařů

„Rozhodujeme se na základě věku a zdravotního stavu. Pokud mu selhává několik životně důležitých orgánů, už se nedá nic dělat, pravděpodobnost, že zemře, je prakticky stoprocentní,“ popsal dále.

Jak sám přiznal, tyto situace jsou pro něho i ostatní jeho kolegy doslova zdrcující. Podle něho se ale lidé stále dostatečně nechrání a situaci podceňují. "Opakuji to stále dokola, aby lidé zůstávali doma. Na ulicích vídám příliš mnoho lidí, nemáte představu o tom, co se právě děje,“ uzavřel italský anesteziolog.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy