Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

StarDance plný překvapení: Verner tančil za peníze pro krvavého diktátora Kim Čong-ila

StarDance2021: Tomáš Verner tančil pro diktátora Kim Čong-ila
Zdroj: extra.cz/Martin Procházka, profimedia, koláž eXtra.cz
+ Dalších 5 fotografií
ZNÁMOST

Jedním z favoritů jedenácté řady StarDance je bezpochyby bývalý český krasobruslař Tomáš Verner (34). Má velké pohybové nadání a může to v soutěži dotáhnout hodně daleko. Není ale bez zajímavosti, že tak jako bude předvádět své umění divákům České televize, stejně tak ukazoval svůj talent pohlavárům v totalitní Severní Koreji.

Tomáš Verner vzal peníze od tyranů

Na začátku roku 2011 se Tomáš Verner (34) vydal na krasobruslařskou exhibici u výročí 69. narozenin Kim Čong-ila, otce dnešního vůdce. Český sportovec to prý udělal proto, aby si vydělal na svou přípravu a vyzkoušel si svůj kompletní program.

Nevadilo mu ale vzít si peníze od vedení státu, v němž vládne tyranie, obyčejní lidé nemají pomalu co jíst, nechybí tu koncentráky nebo mučení a dochází tu k vraždění opozice. Oficiálně je sice nejspíš nedostal přímo od lídrů země, spíš od nějakého zprostředkovatele, promotéra, to ale na věci nic nemění.

„Jsem sportovec, ne politik. Byl jsem tam před deseti lety a chci vidět, jak se to změnilo. Je mi jasné, že asi moc ne,“ bránil se tehdy Tomáš, ale jeho účast na exhibici, na které nechyběl například ani Jevgenij Pljuščenko, vyvolala v Česku pozdvižení. Kriticky reagovalo například ministerstvo zahraničí.

Oslava diktátora

Pokud by tehdy mladý závodník do Severní Koreje přijel kdykoli během roku, daly by se jeho argumenty chápat. Přijet ale kvůli vystoupení na oslavném programu k narozeninám diktátora, to už vzbudilo pozdvižení.

Krasobruslařský svaz tehdy svou hvězdu bránil tím, že v Koreji se jindy exhibice než k oslavě narozenin hlavy diktatury nekonají.

Exhibice pro pohlaváry

Verner doufal, že svým vystoupením zpestří těžký život obyčejným lidem, ale buď šlo o naivitu spojenou s nevědomostí, nebo zakrývání skutečnosti.

„Na stadionu, kde se exhibice s mezinárodní účastí konala, byli jako diváci pouze vybraní zasloužilí funkcionáři režimu a severokorejská televize záběry z ní v přímém přenosu pro veřejnost nevysílala,“ citoval tehdy Týden českého velvyslance v KLDR Dušana Štraucha.

Je to jako jet k Hitlerovi, mysleli si lidé

„Nikdo nekritizoval sportovce za to, že jeli na olympijské hry do Berlína, když tam vládl Hitler, protože to byla regulérní soutěž organizovaná Mezinárodním olympijským výborem. Zato jsou ale dodnes kritizovaní sportovci a umělci, kteří chodili Hitlera bavit k jeho narozeninám. To je to samé s Kimem. Kdo má mozek, páteř a morální zásady, ten pozvání nepřijme,“ měl jasno tehdy diskutující Cook.

Česká televize má vůbec pestrý výběr letošních hvězd. Nechybí mezi nimi ani Zdeněk Godla. A to přesto, že už léta dluží za koncesionářské televizní poplatky.

Související články

Další články