Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba: Film schytal od fanoušků ohromně drsnou kritiku

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba: Film schytal od fanoušků ohromně drsnou kritiku
Zdroj: 20th Century Fox
+ Dalších 8 fotografií
Film
Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba, tak zní název jednoho z nejvíce nenáviděných děl Hvězdných válek, bavíme-li se o filmech, na nichž se podílel stvořitel tohoto fenoménu George Lucas. Kritizovaný snímek, který ale trhal rekordní tržby, uvede 4. dubna ve 20 hodin Nova Cinema.

Zatímco řadu fanoušků zklamala poslední trilogie Star Wars, mnoho lidí neskrývalo rozhořčení ani v roce 1999, kdy stvořitel populární série George Lucas (76) vyslal do světa díl s podtitulem Skrytá hrozba.-skryta-hrozba. Ten představovala první část takzvané prequelové trilogie a jednalo se o návrat Hvězdných válek na filmová plátna po dlouhých šestnácti letech, a ještě k tomu po filmu Návrat Jediho z roku 1983, který znamenal vyvrcholení legendární trojice snímků, jež stvořila světový fenomén.

Navázat na jejich úspěch tedy nebylo vůbec lehké a očekávání fanoušků zůstala obrovská. Lucasovi navíc učarovala CGI technologie (digitální efekty) natolik, že velmi silně poznamenala vizuální stránku snímku. Dnes už je také vidět, jak se na efektech podepsal zub času. Lucasovi se ještě k tomu příliš nedaří psát dialogy, vyskytuje se tu naivní a neuvěřitelná dějová linka s mladíkem Anakinem, a ještě k tomu se ve Skryté hrozbě také objevila snad nejvíce nenáviděná postava z Hvězdných válek vůbec, a to pitvořící se a otravný Jar Jar Binks.

„Největší divácké zklamání v historii. Takhle že dopadne moje milovaná sága?! Kde je Síla, kde je napětí, kde je ta osudovost? Co tady dělá ten ušišlanej tatar? Nechápu tě, Lucasi,“ zní jeden z komentářů na ČSFD. „Když pominu poněkud překomplikovaný děj, tak nemám větší výhrady. Ale Jar Jar Binks šlapající do hovna… Georgi Lucasi, proč?“ hrozí se další. „Jednoznačně nejhorší díl celé ságy. Dvě hvězdičky se mohou zdát příliš kruté ve srovnání s jinými filmy. Bohužel tento film v čele s infantilním Jar Jarem a příliš zdůrazňovaným dětským Anakinem mi připravil takové zklamání, že to nemohu hodnotit výše,“ uvedl další uživatel.

Světlá strana Skryté hrozby

Přesto se ale zdá, že Skrytá hrozba má stále něco do sebe. I po více než dvaceti letech od jejího prvního uvedení ji uživatelé ČSFD hodnotí krásnými 79 procenty a nachází se v žebříčku nejoblíbenějších filmů na 124. místě. Je totiž pravdou, že ačkoli má řadu nedostatků, stále nabízí mnoho pěkných momentů jako například závody kluzáků nebo závěrečný souboj s démonickým Darth Maulem. John Williams (89) opět stvořil nádherný soundtrack a obsazení, které zahrnuje Liama Neesona (68), Ewana McGregora (50), Natalii Portman (39) nebo Samuela L. Jacksona (72) a je přinejmenším atraktivní, i když se zde oscarových hereckých výkonů nedočkáte.

„Epizoda I je časově a tudíž i stylově nejvíce vzdálená původní trilogii Star Wars a podle mě splňuje očekávání. Samozřejmě mnozí namítnou, proč je tam šílenej Jar Jar Binks a Watto a vůbec, ale podle mě jde o poměrně důstojný začátek celé ságy, který na mě sice nepůsobí takovou tou krásnou zvláštní atmosférou, ale má zase něco jiného do sebe,“ píše jeden z uživatelů ČSFD. „Jsem spokojen!! Nebudu srovnávat kvalitativně s původní triologií, ale určitě se jedná o důstojné zahájení jednoho z největších příběhů v dějinách kinematografie,“ přidává se další.

Ať film dopadl jakkoliv, jeho uvedení znamenalo ve své době monumentální událost, která trhala rekordy v tržbách a i dnes se v žebříčku nejvýdělečnějších filmů všech dob nachází na 42. místě. K současnosti utržila 1 027 082 707 dolarů, což je v přepočtu 22 898 808 952 korun. Film mohou diváci zhlédnout 4. dubna od 20 hodin na Nova Cinema.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy