Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tomáš Řepka Jasmina Alagič Počasí Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

Stanislav Zindulka slaví 86. narozeniny: Představitel „srágorky“ měl respekt z Růžičkové

Pan Fajst, Josef Pumplně nebo Eda – to je jen několik z mnoha skvělých
rolí, které ztvárnil dnešní oslavenec Stanislav Zindulka.
+ Další 3 fotografie
Divadlo si zamiloval už jako malý kluk, když stanul na jevišti v ochotnickém představení Prodané nevěsty. Od toho momentu věděl, že chce být hercem. To bylo jedenaosmdesát let nazpátek. Dnes národem milovaný Stanislav Zindulka slaví 86. narozeniny.

Stanislav Zindulka se narodil v Jilemnici. K divadlu ho přivedli rodiče, kteří byli ochotníky. Už jako malý miloval vůni divadelních šaten, která se linula celým prostorem během zkrášlovacího procesu hereček.

Po absolvování DAMU hrál dvanáct let v Královéhradeckém divadle, poté působil v Divadle bratří Mrštíků v Brně, kde také učil na konzervatoři. Tu ale musel v osmdesátých letech kvůli špatnému kádrovému profilu opustit. V Praze hrál až po roce 1989, a to v Městských divadlech pražských a v Činoherním klubu.

Srdce snad všech televizních diváků si získal v roli „srágorky“ neboli Josefa Pumplněho v Kachyňově seriálu Vlak dětství a naděje, kde exceloval společně s Helenou Růžičkovou. S ní vytvořil nezapomenutelnou dvojici, ačkoliv z ní měl útlý herec trochu respekt. „Bál jsem se jí jen jednou. Při scéně, kdy ona za mnou hupsne do postele, jsem si v duchu pořád opakoval: Proboha, jen aby neuklouzla! Jinak ona byla velice vstřícný a laskavý člověk,“ prozradil v jednom z rozhovorů.

Podobně nezapomenutelný byl Zindulka i jako přísný pan Fajst v seriálu Bylo nás pět. Díky těmto rolím a jeho talentu je mu často přezdíváno „velký herec menších rolí“.

Ve filmu se objevil poprvé v komedii Váhavý střelec z roku 1956, kde hrál po boku Jaroslava Marvana. Hrál i ve snímcích jako jsou Báječná léta pod psa, Konec básníků v Čechách nebo Učitel tance.

Významného ocenění se mu dostalo za ztvárnění postavy Edy v komedii Babí léto, kde hrál po boku svých kolegů a přátel Stelly Zázvorkové a Vlastimila Brodského. Za svůj výkon obdržel Českého lva.

Zindulka má na svůj věk neskutečný elán. Hraje v několika divadlech a jezdí po republice s představeními. Odpočívá prý, jen když si o to tělo řekne, a nejčastěji ve vodorovné poloze. Za svůj životní pohon pokládá lásku k divadlu. To bezmezně miluje.

Mohlo by vás zajímat

Další články