Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Vlak dětství a naděje: Stanislav Zindulka měl velký respekt z Růžičkové

Vlak dětství a naděje: Stanislav Zindulka měl velký respekt z Růžičkové
Zdroj: Facebook/Reprofoto Česká televize
+ Další 2 fotografie
Velký herec
Divadlo si zamiloval už jako malý kluk, když stanul na jevišti v ochotnickém představení Prodané nevěsty. Od toho momentu věděl, že chce být hercem. Velký herec malých rolí Stanislav Zindulka odešel ve věku 86 let. Máte rádi Vlak dětství a naděje?

Stanislav Zindulka se narodil v Jilemnici. K divadlu ho přivedli rodiče, kteří byli ochotníky. Už jako malý miloval vůni divadelních šaten, která se linula celým prostorem během zkrášlovacího procesu hereček.

Po absolvování DAMU hrál dvanáct let v Královéhradeckém divadle, poté působil v Divadle bratří Mrštíků v Brně, kde také učil na konzervatoři. Tu ale musel v osmdesátých letech kvůli špatnému kádrovému profilu opustit. V Praze hrál až po roce 1989, a to v Městských divadlech pražských a v Činoherním klubu.

Srdce snad všech televizních diváků si získal v roli „srágorky“ neboli Josefa Pumplněho v Kachyňově seriálu Vlak dětství a naděje, kde exceloval společně s Helenou Růžičkovou S ní vytvořil nezapomenutelnou dvojici, ačkoliv z ní měl útlý herec trochu respekt. "Bál jsem se jí jen jednou. Při scéně, kdy ona za mnou hupsne do postele, jsem si v duchu pořád opakoval: Proboha, jen aby neuklouzla! Jinak ona byla velice vstřícný a laskavý člověk," prozradil v jednom z rozhovorů.

Podobně nezapomenutelný byl Zindulka i jako přísný pan Fajst v seriálu Bylo nás pět. Díky těmto rolím a jeho talentu je mu často přezdíváno „velký herec menších rolí“.

Ve filmu se objevil poprvé v komedii Váhavý střelec z roku 1956, kde hrál po boku Jaroslava Marvana. Hrál i ve snímcích jako jsou Báječná léta pod psa, Konec básníků v Čechách nebo Učitel tance.

Významného ocenění se mu dostalo za ztvárnění postavy Edy v komedii Babí léto, kde hrál po boku svých kolegů a přátel Stelly Zázvorkové a Vlastimila Brodského Za svůj výkon obdržel Českého lva

Zindulka odešel ve věku 86 let. Podle přátel se mu vrátila zlá nemoc a on už neměl sílu dál bojovat.

Charlotte Ella Gottová má nakročeno k hvězdné kariéře: Co jí radí Dara Rolins

Související články

Další články

Nejnovější kauzy