Stanislav Tříska se narodil v roce 1933 v Plzni. Vyučil se brašnářem, ale od mládí ho přitahovalo divadlo. Práce ho zavála do Zlína, tam působil od roku 1967 do roku 1996. Se Zlínem se sžil a považoval se za moravského patriota.

Ze slavných filmů se objevil v dramatu Smrt krásných srnců z roku 1986. Nehynoucí slávu mu ale přinesla role typického českého taťky Škopka z trilogie Slunce, seno.

„Pana Třísku si pro film vlastně vybrala Helenka Růžičková. Když jsme se radili, koho vybrat za jejího partnera, vzpomněla si, že nedávno něco točila v televizi se Stanislavem. A ukázala mi jejich společnou fotku. V mžiku bylo rozhodnuto,“ uvedl v knize Slunce, seno, 30 let režisér Zdeněk Troška.

Troška se těšil na čtvrté pokračování legendární komedie. Role chlapíka, který se tak trochu bojí své manželky (Helena Růžičková), ale hlavně chce mít klid a pivo, mu opravdu sedla.

Jenže v roce 1996 Tříska náhle zemřel. Po divadelním představení ve Zlíně se šel osprchovat a pak odlíčit do šatny. Ráno ho před zrcadlem našla divadelní uklízečka. Zůstal po něm syn a manželka Zdeňka.