Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Stanice metra A Jiřího z Poděbrad bude rok zavřená: Co všechno v ní předělají

Stanice metra A Jiřího z Poděbrad.
Zdroj: unsplash.com
Praha
Na zhruba deset měsíců se kompletně uzavře stanice pražské linky metra A Jiřího z Poděbrad. Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) plánuje přestavbu, při které dojde k výměně eskalátorů a k vybudování výtahů, aby stanice byla bezbariérová. Zároveň bude provedena celková rekonstrukce stanice včetně vestibulu. Náklady se odhadují na 1,3 miliardy korun, jak informoval ve čtvrtek mluvčí DPP Daniel Šabík.

Dopravní podnik hlavního města Prahy již delší dobu plánuje rekonstrukci stanice Jiřího z Poděbrad na trase metra A. Podle nynějších informací by přestavba mohla začít už letos v listopadu. Celkové práce by měly trvat více než dva roky, tedy do poloviny března 2023.

Stanice bude kompletně uzavřena cestujícím jen při výměně eskalátorů, která zabere asi 10 měsíců. Náklady jsou odhadovány na zhruba 1,3 miliardy korun. DPP nyní vypíše tendr na zhotovitele projektu, informoval mluvčí DPP Daniel Šabík. Předpokládá, že vítěze tendru vybere na konci letních prázdnin.

Rekonstrukce

"Připravovaná modernizace je co do rozsahu, délky prací i velikosti investic jednou z největších, do kterých jsme se za posledních několik let pustili. Bezbariérové zpřístupnění stanice je i kvůli místním podmínkám dokonce nejrozsáhlejší. Zvažovali jsme rozdělení modernizace na samostatné etapy, což by ale notně prodloužilo stavební práce na několik let a dlouhodobě znepříjemňovalo obyvatelům Prahy 3 život," sdělil generální ředitel DPP Petr Witowski.

Celá stanice metra A Jiřího z Poděbrad projde rozsáhlou rekonstrukcí. Bude se pracovat na opravě vestibulu, přičemž dojde k výměně rozvodů i osvětlení. Dopravní podnik chce také odstranit průsaky, vyměnit vzduchotechniku a opravit poškozené části obkladů a dlažby.

Nejzásadnější změnou pak bude výstavba výtahů. DPP chce stanici předělat na bezbariérovou. Nově tam pro cestující budou vybudovány dvojice výtahů. První cestující vyveze z nástupiště k zhruba 60 metrů dlouhé přestupní chodbě, kde na konci bude druhá dvojice výtahů. Ty povedou na povrch Vinohradské ulice.

Úplně poslední fází oprav bude výměna eskalátorů. Protože má stanice jen jeden výstup, bude se muset Jiřího z Poděbrad uzavřít. Vlaky budou stanicí projíždět bez zastavení.

Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy