V roce 1983 uzavřeli dva burzovní matadoři, Richard Dennis a William Eckhardt, zajímavou sázku: Lze vychovat burzovního obchodníka? R. Dennis tvrdil, že je možné vychovat nového burzovního obchodníka úplně stejně, jako se v Asii na farmách chovají želvy. W. Eckhardt naopak zastával názor, že to nejde.

Oba byli velmi zkušení burzovní hráči, disponující stovkami milionů dolarů. Vybrali 14 lidí, které během dvou týdnů naučili jednoduché postupy, které R. Dennis používal i pro své vlastní obchodování. Účastníky byli lidé s různými zkušenostmi z různých oborů, a to na základě obyčejného inzerátu v novinách. Během dvou týdnů byli vybraní účastníci, „želvy“, vyškoleni v technikách vstupů, výstupů a řízení burzovních pozic. A obchodovali na živých účtech.

„Želvy“ obchodovaly stejný obchodní systém, a přesto každý z nich dosahoval jiných výsledků. Jaký z toho plyne závěr? Že je obchodní systém pouze částí úspěchu. Daleko důležitější je mentální nastavení a tzv. pořádek v hlavě. „Želvy“, které ho měly, totiž na burze uspěly a vydělaly velké peníze. Stejnou šanci stát se takovou „želvou“ teď mají i účastníci nové reality show Hvězdy burzy. Ty právě vybírá porota z odvážlivců, kteří se během srpna zúčastnili castingů v Česku i na Slovensku.

A co je čeká potom? Rychlá cesta na burzu: 9 finalistů projde odborným školením burzovních profesionálů z firmy XTB, největšího brokerského domu v České republice. Současně získají profesionální obchodní účty pro burzovní obchodníky. Poté odletí na náklady pořadatelů do Španělska, kde už budou obchodovat na živých účtech. Na konci tréninku budou obchodovat již na vlastním účtu. A taky zjistí, jestli vyhrávají, nebo prohrávají.

Celá akce má ukázat, že obchodovat na burze lze bez speciálního vzdělání. Samozřejmě ale pod odborným pohledem lidí, kteří se financím věnují dlouhodobě, publikují v této oblasti, napsali řadu knih a jsou uznávanými experty. Jde tedy o projekt, který specifickým způsobem ukazuje na to, že pokud se řídíte radami těch správných lidí, máte k ruce odborníky z oblasti finančnictví, psychologie a lidi s velkou životní zkušeností, můžete uspět a nepotřebujete k tomu žádného v uvozovkách standardního finančního poradce.

Organizátoři celé reality show se zabývají vzděláváním v oblasti finančních trhů, zhodnocování kapitálu a investičních konzultací. A jejich cílem je udělat z obyčejného člověka úspěšného podnikatele na burze.