Natalia Ponce de Leon (35) z Kolumbie byla krásnou a úspěšnou podnikatelkou. V březnu roku 2014 se ale stala obětí kyselinového útoku.

Pachatelem byl muž, kterého Natalia viděla jen dvakrát v životě a nikdy s ním nepromluvila ani slovo. Jonathan Vega, jak se útočník jmenoval, ji ale sledoval už dlouhou dobu. Když zjistil, že u ní nemá šanci, rozhodl se pro radikální řešení. Sehnal si kyselinu sírovou a týdny dopředu čekal na vhodnou příležitost. Ta nastala, když byla Natalia na návštěvě své matky v Bogotě.

Vega si ji nechal zavolat na recepci domu, kde matka bydlela, a provedl tam útok, který Natalii znetvořil na čtvrtině těla. Kromě obličeje jí kyselina zasáhla břicho, obě ruce a pravé stehno.

„Nepamatuji si bolest. Pamatuji si jenom, jak jsem nic neviděla. Jen šeď. Všechno kolem mě bylo šedivé. V tu chvíli jsem se nebála o svou kůži, ale o oči. Za nějakou chvíli jsem už cítila i bolest,“ vzpomíná Kolumbijka na hrůzný okamžik.

Za sebou má už více než patnáct operací. Po většinu času svou tvář schovávala v ochranné masce. Po dvou letech se ale na veřejnosti ukázala konečně bez ní.

A to není všechno – pro další oběti vybojovala dobrou věc. Zatímco pachatelé kyselinových útoků mohli v Kolumbii až donedávna vyváznout maximálně se šesti roky vězení, nyní se trest zvýšil na padesát let. Palec nahoru!