Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Stáli v první linii, dostali odměny v desetikorunách: Zdravotníci popsali smutnou realitu

Stáli v první linii, dostali odměny v desetikorunách: Zdravotníci popsali smutnou realitu
Zdroj: Archiv Nemocnice Karviná-Ráj
+ Další fotografie
koronavirus
Během pandemie koronaviru v Česku stáli čeští lékaři, sestry a vůbec veškerý zdravotní personál v první linii, a to i přesto, že neměli dostatek ochranných pomůcek, ba mnohdy vůbec žádné. Přitom premiér Andrej Babiš (65) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) slibovali, že zdravotníci dostanou adekvátní odměny. Problém je v tom, že někde nedostali žádné a jinde šlo o odměny desetikorunové. Kde jsou tedy slibované peníze?

"Podle odborů, které zdravotníky při jednáních zastupují, s ministrem Vojtěchem není možné najít řeč a proto spoléhají na premiéra Babiše. Požadují, aby vláda ze státního rozpočtu uvolnila částku cílenou výhradně na odměny zdravotníkům a zaručila jejich vyplacení," informuje o současné nelehké situaci doktorů a zdravotního personálu web nasezdravotnictvi.cz.

V době, kdy se Česko potácelo v největších problémech, premiér Andrej Babiš sliboval a sliboval. Zdravotníci a personál nemocnic měli dle jeho slov dostat příplatky. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch byl dokonce velmi konkrétní a nechal se slyšet, že by se mělo jednat až o 500 korun na hodinu.

Realita je ovšem taková, že zdravotníci, kteří stáli v první linii, dostali desetikorunové a stokorunové odměny. "Nemocnice žádné peníze na odměny nedostaly. Žádné prostředky navíc nemají, takže nebylo ani na ty slíbené odměny," řekl po sněmu Lékařského odborového klubu jeho předseda Martin Engel.

"Nemocnice by na mimořádné odměny za COVID-19 měly mít dostatek finančních prostředků," řekla webu vedoucí tiskového oddělení ministerstva Renata Povolná. Skutečnost ale hovoří jasně. Nemocnice zkrátka peníze na odměny nemají.

"Ta arogance nás uráží. Díky zdravotníkům jsme koronavirus poměrně dobře zvládli a tohle je značně frustrující. Zůstala pachuť a hrozí, že ve druhé vlně koronaviru už nebudou mít podvedení zdravotníci takovou obětavost a nasazení," nechal se slyšet Martin Engel z Lékařského odborového klubu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy