Někdy stačí, když vás napadne zdánlivě jednoduchá věc, a máte vyděláno na celý život a vaše děti na další tři. Třeba vymyslet jen hračku, která se může různě otáčet a složit ji vám zabere klidně i týdny.

Pan Rubik by o tom něco věděl.

Časopis Time nedávno přinesl žebříček nejprodávanějších věcí historie a něco z toho vás překvapí a něco zase ne. Že se tam dostanou výrobky od společnosti Apple nebo knižní sága Harry Potter, to se dalo čekat.

Ale starý typ auta? Či jednoduchá videohra? Možná právě proto.

1. Toyota Corolla

Typ vozidla, které vzniklo v 60. letech a prodává a vyrábí se v nových verzích dodnes. Corolla se může pyšnit více než 40 miliony prodanými kusy, což z ní činí jednu z nejprodávanějších věcí historie.

2. Mario Bros.

Nejprodávanější hra v celém herním průmyslu, i když se už zdá pro svou náročnost a grafiku zastaralá. Ale ani Minecraft nemá takové úspěchy jako dva instalatéři, kteří se dostali na svět v roce 1980.

3. Star Wars

Hvězdné války jsou už značka, která se momentálně prodává za miliardy dolarů. Patří k tomu totiž nejen filmy, ale i hry a doplňkové věci pro fanoušky.

4. iPad

Už je na světě více než 210 milionů tabletů od Applu a model, přestože není na trhu jediný, úspěšně válcuje konkurenci v podobě Samsungu.

5. iPhone

Dneska se už nikdo neobejde bez chytrého telefonu a iPhone má na krku už půl miliardy prodaných telefonů. Číslo bude samozřejmě ještě stoupat s novými modely. Kdysi tomuto mobilnímu odvětví velela Nokia, ale vývojáři finské jedničky na trhu trestuhodně zaspali svou šanci.

6. Rubikova kostka

Vznikla roku 1974 z hlavy maďarského sochaře Rubika a dodnes je nejprodávanější mechanickou hračkou na světě, za posledních 30 let se jí prodalo více než 350 milionů kusů, ve 20. století se dokonce stala nejprodávanějším výrobkem na planetě.

7. Michael Jackson

Ne sám o sobě, ale jeho album Thriller. Dodnes nejprodávanější album na světě s více než sty miliony prodaných kopií. Je to tak úžasná věc, že je dokonce zařazena do sbírek Kongresu pro svůj kulturní význam. Navíc se očekává ještě navýšení čísel prodejnosti, to proto, že lidé se zase začínají vracet k vinylům.

8. Harry Potter

Je to nejprodávanější knižní série všech dob, prodalo se na půl miliardy kopií ve více než 70 jazycích a z autorky ságy o čarodějově učni udělal Harry Potter miliardářku, J. K. Rowling okamžitě stanula úplně na vrcholu nejlépe placených autorů historie. A to ještě vše předtím, než si práva na příběh koupila filmová společnost a na osmi dílech sedmidílné knihy vydělala spisovatelka další stamiliony.

9. PlayStation

Nejchtěnější herní konzole, které se dosud prodalo necelých 400 milionů kusů a nedohání ji ani Xbox. Tradice od roku 1995 je prostě nepřekonatelná.