Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

Stačí jedna dávka vakcíny proti covidu? Nová vědecká studie by mohla leccos změnit

Stačí jedna dávka vakcíny proti covidu? Nová vědecká studie by mohla leccos změnit
Zdroj: Profimedia
Očkování

Jedna dávka a hotovo. Takto by mohli v budoucnu absolvovat očkování i dvoudávkovými vakcínami ti, co už si prošli onemocněním covid-19. Nová vědecká studie totiž nasvědčuje tomu, že u takových jedinců dochází k potřebné imunitní reakci už po první dávce.

Většina vakcín, kterými se v současnosti v Evropě očkuje, jsou dvoudávkové. Výjimku tvoří například ta od firmy Johnson & Johnson, v jejímž případě stačí jedna dávka. Studie, která vyšla v odborném časopise Science Immunology, ovšem nyní hovoří o tom, že jedna dávka by mohla stačit i v případě ostatních vakcín, a to u lidí, kteří už onemocnění covid-19 prodělali. U takových jedinců je navíc podle studie poté obrana proti koronaviru silnější než u lidí, kteří onemocnění neprodělali vůbec.

Studie se zúčastnilo 44 dobrovolníků, přičemž si onemocněním předtím prošlo jedenáct z nich. Aby dosáhli vyhovující imunitní rekace, stačila jim pouze jedna dávka vakcíny od společnosti Moderna nebo Pfizer. Zbylí, kteří se koronavirem nenakazili, pak na tom byli o něco hůř, a aby dosáhli uspokojivého výsledku, potřebovali dvě dávky, tedy stejný postup, kterým se nyní v Evropě těmito značkami očkuje.

Podobné studie se nedávno objevily také v časopisech Science a New England Journal of Medicine. Vědci ovšem zatím nedoporučují jakkoliv měnit očkovací strategii. Podle nich jsou totiž ještě zapotřebí další výzkumy.

Očkování v Česku

V pátek 23. dubna se mezitím podle premiéra Andreje Babiše (ANO) otevře registrace k očkování proti covidu-19 pro lidi ve věku 60 až 65 let. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) uvedl, že předpokládá, že by se mohla další věková skupina po pěti letech otevírat vždy po týdnu.

Trápení Alex Mynářové a strach o vážně nemocného syna: Kvůli chronickým zánětům ledvin podstoupil roční léčbu

Související články

Další články

Nejnovější kauzy