Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Sršeň zabije víc lidí než žraloci: Stačí malý podnět a útočí, varuje entomolog Aleš Bezděk

Zdroj: wikipedia.org
+ Dalších 7 fotografií
hrůza
Jde z nich respekt a strach... Řeč je o Sršni asijské, která je aktuálně největším strašákem střední Evropy. Ročně obecně sršeň zabije jenom v Japonsku více lidí než žraloci ve všech světových oceánech dohromady. V Evropě, konkrétně ve Francii, se už domestikovala a teď se její kolonie stěhuje do Německa a hlouběji do střední Evropy.

Sršeň asijská je skutečně agresivní druh. Do Evropy se dostala v roce 2004 – královnu do Francie zavezla čínská obchodní loď a sršeň se od té doby šíří Evropou jako mor. Teď konkrétně do Německa…

„Ve Francii zdomácněla a míří do střední Evropy… Je útočnější než domácí sršeň, která je dobrosrdečná a když člověk nedělá prudké pohyby, nemělo by se nic stát. U sršně asijské se říká, že je útočnější. Stačí menší podnět a dokáže napadat. Problém není ani tak ve strachu u lidí. Problém je, že obavy mají včelaři. Problematická je v tom, že loví a ničí včely. Což je problém sršňů obecně, protože tím živí larvy… Jde jí o masitý pokrm,“ řekl eXtra.cz entomolog Aleš Bezděk.

Češi by se měli mít na pozoru! „Za 10 let teoreticky bude u nás a lidé začnou zběsile likvidovat hnízda, může dojít i k likvidaci sršně, která je u nás. Naše sršeň je ale naopak užitečná,“ upřesnil Bezděk s tím, že nejde přesně určit, jak moc je sršeň asijská nebezpečná pro člověka. „Záleží na situaci, počtu bodnutí a také na toxicitě jedu, který se dostane do těla člověka či zvířete,“ dodal Aleš Bezděk.

Související články

Další články