Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Srovnání spotřebitelských půjček: Žebříček od koho si nepůjčovat a na co si dát pozor

Srovnání spotřebitelských půjček: Žebříček od koho si nepůjčovat a na co si dát pozor
Zdroj: pixabay
srovnání půjček
Před pár dny organizace Člověk v tísni zveřejnila pod názvem Index odpovědného úvěrování pravidelné srovnání spotřebitelských půjček. Analýza zkoumá společnosti, které smějí poskytovat nezajištěné splátkové úvěry. Která půjčka podle bezpečnosti dopadla nejlépe a která naopak úplně propadla? Na jaká rizika by si lidé měli dávat pozor při půjčování peněz?

Špatná půjčka může skončit exekutorem

„Od r. 2009, kdy jsme vydali náš první index, se mnohé změnilo k lepšímu. Stále ale platí, že vás špatná půjčka může stáhnout do problémů končících třeba až exekucí. Z nedávného průzkumu agentury G82 ostatně vyplynulo, že se ve finančních potížích v posledním roce ocitlo 20 % českých zaměstnanců. Významná část z těchto lidí přitom zároveň uvedla, že ve stejné době čerpala spotřebitelský úvěr. Náš index proto záměrně zveřejňujeme před Vánocemi, kdy počet lidí sahajících po půjčce tradičně stoupá,“ nechal se slyšet analytik organizace Člověk v tísni Daniel Hůle.

Index odpovědného úvěrování hodnotí u každé společnosti 16 parametrů týkajících se nákladů, srozumitelnosti a přístupu ke klientům.

"Zatímco u většiny bank a velkých nebankovních společností lidé za roční padesátitisícový úvěr zaplatí snesitelné tři až čtyři tisíce korun navíc, na trhu se pohybují i společnosti, které si řeknou o 80 tisíc, tedy dvacetinásobek. Podobné rozdíly se týkají i nákladů při prodlení. Pokud nebudete schopni zmíněnou půjčku řádně splácet, budete si muset u některých věřitelů připravit dalších 40 tisíc korun,“ říká David Borges, autor analýzy.

Na co si dát pozor

Mezi praktiky, které způsobují největší problémy, patří revolvingové úvěry kombinované s vysokými úrokovými sazbami. Jde o půjčky, u nichž není předem stanovena pevná splátka, ale pouze splátka minimální.

„Příkladem je již zmíněná společnost OPR Finance, která klientům účtuje měsíční úrok 20 %, přičemž stejně velká je i minimální splátka. Při využití minimální splátky je pak tato půjčka prakticky nesplatitelná,“ říká Borges.

Dalším problémem může být chování společností při předčasném splacení. Společnosti toto nařízení obcházejí a žádají doplacení desítek tisíc za různé nesmyslné administrativní poplatky.

Mezi nejhorší poskytovatele půjček patří:

1. Centrofinance

2. Ferratum

3. Help Financial

4. P&P Loan

5. Profi Credit

6. ExpressCash

7. HFS

8. OKV Leasing

9. Vr - nopf

10. Oberbank

Více informací se dozvíte zde.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy