Před nedávnem jsme se vydali za hranice Německa, abychom zjistili, jak vypadají ceny v jednotlivých obchodech. Začali jsme srovnávat ceny v drogerii DM a byli jsme pěkně v šoku. Téměř všechny drogistické výrobky jsou znatelně dražší v České republice než v německých Drážďanech. O tom jsme psali ZDE.

Svým vyjádřením vedení DM přiznalo, že v Německu jsou ceny průměrně o 4,2 % nižší než v České republice. Manažer komunikace Peroutka se ovšem dušuje, že kvalita výrobků v Česku je stejná jako v sousedním Německu.

A tak nás zajímalo, zda u potravin je situace podobná. Zda i v případě jídla jsou dvojí ceny a český spotřebitel je za hlupáka.

Při srovnání potravin jsme ale byli docela mile překvapeni. U většiny produktů je totiž cena mnohem nižší v Česku než v Německu. Otázkou zůstává, zda je rozdíl v kvalitě daných surovin. Co se týče ovoce, tak v České republice je znatelně levnější než u našich sousedů.

U sladkostí se ceny liší, ale mléčné produkty nebo džusy jsou u nás výrazně levnější. Nákup základních potravin se tak Čechům vyplatí spíše v tuzemsku než za hranicemi. Podívejte se na přehlednou tabulku.