Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Srdeční kolaps při nákupech? Díky mobilním defibrilátorům bude pomoc dostupnější

Srdeční kolaps při nákupech? Díky mobilním defibrilátorům bude pomoc dostupnější
Zdroj:
defibrilátory v obchodech
Zdraví a bezpečnost zákazníků a zaměstnanců je pro společnost Tesco prioritou. Proto vybavila všechny své hypermarkety větší než 2000 m2 a distribuční centra ve střední Evropě 347 automatizovanými externími defibrilátory (AED) - zařízeními, která v případě nouze pomáhají zachránit lidské životy. 90 z nich bylo také instalováno na obchodech v České republice.

Tesco neustále usiluje o to, aby se zákazníci i kolegové cítili v prodejnách bezpečně. V souladu s bezpečnostní vizí „Kdokoli, kdykoli, bezpečně zpátky doma“ se snaží, aby se každý, kdo v obchodech Tesco nakupuje nebo pracuje, vrátil pokaždé v pořádku domů.

Defibrilátor je lékařský přístroj, který je schopný elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce. Při komorové tachykardii či fibrilaci komor není srdce schopno plnit svou funkci kvůli nekoordinovaným stahům. V těchto případech se defibrilací přeruší tento nezdravý stav pomocí silného elektrického výboje, aby se následně srdce mohlo pravidelně rozběhnout. Pomocí automatizovaných externích defibrilátorů mohou poskytnout v případě nouze defibrilaci i laici.

Přístroj je navede hlasem i textem, jak správně poskytnout první pomoc do doby, než přijede rychlá záchranná služba nebo jiná odborná pomoc. Tam, kde je k dispozici AED, výrazně roste šance na úspěch první pomoci. Naopak, bez defibrilace šance na úspěšnou resuscitaci velmi rychle klesá.

„Kolegům z obchodů poskytneme praktická školení, obsluhu defibrilátorů začleníme také do úvodních školení pro nováčky a v neposlední řadě zlepšíme školení první pomoci. Známe mnoho případů, kdy naše školení první pomoci přinesla konkrétní výsledky. Naši kolegové neváhají pomoci ostatním v obtížných chvílích, za což jim děkuji a jsem na ně velmi hrdý,“ říká Patrik Dojčinovič, výkonný ředitel Tesco pro ČR.

Ani nejlepší systémy zdravotnické záchranné služby nejsou schopny dosáhnout místo náhlé srdeční zástavy v průměru do 5 minut. Tento časový interval je přitom hranicí pro smysluplné přežití mozku postiženého. Pokud ale není pacient s komorovou fibrilací defibrilován do 10 minut, klesá pravděpodobnost přežití k nule! Každou minutu o 7–10 %. S tímto snadno použitelným zařízením, které má Tesco ve svých prodejnách po celé střední Evropě, mohou být v případě potřeby efektivnější akce na záchranu života, zároveň se tím zvýší bezpečí vás i vašeho okolí.

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy