Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Srdcervoucí příběh: Nanný (5) z Plzeňska přišla o oko kvůli nádoru, ve druhém má další tři

Srdcervoucí příběh: Nanný (5) z Plzeňska přišla o oko kvůli nádoru, ve druhém má další tři
Zdroj: eXtra.cz
+ Dalších 19 fotografií
dojemné
Život někdy rozdá ty nejhorší možné karty. Své si zažívá matka Dominika (27), která už od února běhá se svou dcerou Nanný (5) po doktorech. Od bolesti v oku se dostali doktoři až k odstranění nádoru a celého oka. A boj s rakovinou nekončí, objevily se totiž další nádory, tentokrát v oku zdravém. Přinášíme vám srdcervoucí příběh maličké a statečné Nanný, která bude ještě muset bojovat.

To, co zažila matka Dominika v polovině letošního února, už nikdy nezapomene. "Začalo to 16. 2. 2020, kdy za mnou přišla moje tehdy ještě 4letá dcerka Nanný, že ji bolí levé oko a nemůže ho otevřít. Myslela jsem si, že má ječné zrno nebo zánět spojivek. Vzala jsem ji na pohotovost a tam malé udělali klasické vyšetření světýlkem a SONO přes víčko," popsala redakci eXtra.cz Dominika. Šok přišel jen krátce po vyšetření.

"Doktorka řekla sestřičce, aby malou vzala pryč, že se mnou potřebuje mluvit. V tu chvíli mi po zádech přejel mráz, že je něco špatně. A taky ano. Doktorka mi řekla, že malá na to očko nevidí a je tam nějaký útvar. Poslali nás domů s tím, že si máme sbalit a druhý den jet okamžitě do FN Motol," uvedla zdrcená matka. Hned v pondělí ráno tedy vyrazily do pražského Motola a přišel nekonečný kolotoč různých vyšetření a operací, kam je vždy, pokud to bylo možné, odváží Dominičin přítel David, který je oběma velkou podporou.

Zachránit dceři oko nebylo možné

"Potvrdilo se, že má Nanný v levém oku veliký nádor, který je navíc zhoubný. Bohužel se objevil nádor i v pravém oku, naštěstí byl jen v začátku. Po týdnu od zjištění nádorů začala dcerka podstupovat chemoterapii. Do 14 dnů přišla o krásné kudrnaté vlásky, ztratila chuť k jídlu, přestala se smát a byla stále více unavená. Pro mě jako mámu to byl šílený pohled, trhalo mi to srdce," líčila Dominika mrazivé momenty. Jala se však okamžitě jednat.

"Začala jsem vyřizovat různé nadace, příspěvky, abychom to zvládli všechno. Při hospitalizaci a vyšetření v květnu mi byla sdělena ta nejhorší zpráva: 'Vaše dcera přijde o oko - definitivně.' Nemohla jsem tomu uvěřit. Nádor byl tak veliký, že záchrana oka už nebyla možná. 29. června malá podstoupila tzv. enukleaci. Vyjmutí oka i s nádorem," vzpomínala na hrozné chvíle maminka.

"Nanný byla po operaci úžasná, vše zvládla naprosto skvěle. Další kontrola byla začátkem léta, kdy byl nález čistý, bez nádorové aktivity. V září dostala oční protézu, kterou přijala okamžitě a s nadšením, že má zase očíčko," radovala se Dominika. Bohužel včak předčasně... "5. října byla Nanný na další kontrole. Bohužel, za celé prázdniny se jí v pravém oku udělaly další 3 nové nádory. Nemůžu tomu uvěřit, proč zrovna ona? Copak si toho neprožila už dost na to, kolik jí je?" plakala Dominika.

Nádherná gesta pro dcerku Nanný

Poté, co malá Nanný přišla o oko, si jedno nakreslila na papír. "Maminko, to je moje očíčko, o které jsem přišla," ukazovala výtvor matce. To Dominiku dostalo, jak nám sama přiznala. "Brečela jsem jako malá a pak mě napadlo, že si ho nechám zvěčnit. Moje úžasná kamarádka Adélka mi ho vytetovala a malá prohlásila: 'Jééé, mami, teď už to moje očíčko nikdy neztratíš. Teď už ho máš napořád u sebe,'" popsala srdcervoucí moment Domča.

A během léčby to nebylo jediné nádherné gesto: "Když malá přišla vlivem první chemoterapie o vlásky a musela jsem jí je oholit strojkem, tak jsme tím strojkem šli všichni. Přítel šel dohola a já též. Měla jsem vlasy dlouhé pod lopatky a kvůli malé jsem je sundala, aby jí nebylo líto, že ona vlásky nemá a maminka ano. Takže teď nám rostu stejně a už se těšíme na culíky."

Síly matce pomalu docházejí, vždy ale zatne zuby

"Další hospitalizaci máme 8. listopadu, budu se modlit ke všem svatým, aby to dopadlo co nejlépe. Nedokážu si představit, že by přišla i o to druhé oko. Všichni mi říkají, že mám být jako máma silná pro malou, ale ono se to snadno řekne a těžce udělá. Kdo neprožil něco podobného se svým dítětem, ten neví, o čem je řeč," přiznala Dominika, že jsou takové chvíle opravdu složité.

"Samozřejmě že se snažím být silná a popláču si po nocích, aby mě malá neviděla, ale síla už mi nějak dochází. Ale pak se zatnu a řeknu si, že se prostě musím sebrat a být tu pro tu malou. Vždyť ona je jediný moje největší štěstí, co tu mám a pro které žiju. Žiju pro svou úžasnou, statečnou dcerku Nanný," uvedla Dominika na závěr.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy