Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Správce z S čerty nejsou žerty Viktor Preiss slaví 73, herectví mu přinášelo hlavně utrpení

Viktor Preiss v roce 1984 a dnes.
Zdroj: reprofoto S čerty nejsou žerty, Profimedia.cz.cz
+ Dalších 9 fotografií
VÝROČÍ
Jeden z nejoblíbenějších českých herců Viktor Preiss v pátek slaví 73. narozeniny a zatímco mnoho jeho kolegů i o dost starších v tomhle věku stále ještě tvrdě dře, on sám už profesi pověsil na hřebík. Čemu se věnuje a čím si srdce diváků získal nejvíc?

Darebný jinoch

Rozmazlený hokejista Přemysl Rezek v Nemocnici na kraji města (1977), Viktor v Andělských očích (1994), ale hlavně proradný rádce v pohádce S čerty nejsou žerty (1984). To jsou nejznámější postavy, které ztvárnil v televizi a filmu, ta poslední se ale divákům zapsala do paměti nejvíc.

„Tak neslyšel jsi? Okamžitě slez dolů, ty darebný jinochu!“ nebo „Na doživotí do konce života“, případně „Já bych od vás tu barabiznu možná koupil“ jsou hlášky, které už dávno zlidověly.

Improvizace

„Režisér Hynek Bočan nám dal velkou svobodu a díky tomu vznikly za pochodu všechny ty slavné hlášky. Já mám rád, když si člověk zaimprovizuje a ještě se tím sám může bavit,” zavzpomínal na idnes.cz Viktor Preiss

Ten ale svůj mimořádný a nejen komediální talent ukázal i v jiných rolích. Je třeba také dobrý zpěvák, což dokázal v seriálu o Karlu Hašlerovi Pražský písničkář, nazpíval ale i dvě cédéčka.

Táta v sukni

Jeho hlas znají skvěle i fanoušci zahraničních filmů, díky němu česky promlouval například geniální Robin Williams (třeba v Tátovi v sukni), generace třicátníků a čtyřicátníků si zase jistě vybaví jeho dabing Willyho Foga.

Je také výtvarník amatér, malování je jeho největší zálibou. Pravidelně vystavuje své obrazy, nejraději prý maluje v noci.

Trápení

Ani pracovně ale stoprocentně nezahálí. Zatímco s divadlem se před pár lety navždy rozloučil, dál natáčí pro rádio a v posledních letech jeho hlas provází také soutěží StarDance.

Zajímavostí je, že vlastně celý život hrál jen s největším utrpením a bylo ho mnohem víc než radosti z práce. Jak se svěřil, jímala ho hrůza ze zodpovědnosti, takže když před časem ukončil divadelní činnost, velmi si oddechl.

Související články

Další články