Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Sportujete? Tahle krabička by vám v létě neměla chybět!

Sportujete? Tahle krabička by vám v létě neměla chybět!
Zdroj: Lentiamo s.r.o.
Dobrý zrak

Téměř každý člověk s dioptriemi už někdy řešil dilema, jak si zachovat ostré vidění a zároveň sportovat bezpečně a co nejpohodlněji. Ať už se sportu věnujete pravidelně nebo jen příležitostně, odborníci doporučují sáhnout po jednodenních kontaktních čočkách.

Jejich výhody pro sportování vysvětluje Jakub Odcházel, optometrista ze společnosti Lentiamo.

Sportem ku zdraví

Ať už sportujete rekreačně nebo každý den, kontaktní čočky jsou praktické z mnoha důvodů: nepřekáží na nose, nedělají se na nich zaschlé mapy potu, který teče z čela, nezmenšují zorné pole, a kdyby náhodou došlo k nějakému karambolu, nevrazíte si střep do oka.

Na občasné sportování si vystačíte s čočkami, které nosíte běžně. Pokud trénujete několik hodin denně, hodí se pro vás lépe čočky jednodenní. Důvod je jednoduchý. Čočky dostávají při sportu zabrat, usazuje se na nich prach a pyl, což při venkovních sportech platí dvojnásob. Proto je lepší je po sportovním výkonu vyndat, aby čočka nedráždila rohovku nebo nezpůsobila zánět či jiné komplikace.

Tip: Jednodenní čočky Biotrue ONEday jsou díky modernímu materiálu velice pohodlné a mají také ochranu proti UV záření, která účinně chrání rohovku. Pro ochranu citlivé pokožky kolem očí ale nezapomínejte současně nosit i kvalitní sluneční brýle se 100% UV ochranou. Na Lentiamo.cz stojí 30 kusů jednodenních čoček 479 Kč.

*Zdravotnický prostředek

Nejlepší parťák na(d) vodu

Ať už jste milovníkem vodních sportů nebo se jen rádi v horkém počasí zchladíte ve vodě, balení jednodenních čoček by vám nemělo chybět v povinné výbavě. Čočky obecně totiž mají tendenci natahovat vlhkost, ve které se pak množí bakterie. „Pokud používáte čočky vícedenní, je v létě potřeba věnovat péči o ně zvýšenou pozornost, zvláště pak mechanickému čištění. Při koupání v bazénech, řekách a rybnících je ale raději nepoužívejte vůbec,“ radí vedoucí sítě optik Lentiamo Jakub Odcházel a doporučuje jednodenní variantu.

Pokud víte, že se s čočkami budete potápět pod vodu, zvažte plavecké nebo potápěčské brýle, díky kterým si na dovolené ušetříte nepříjemné pálení v očích.

Ani alergie vás nezastaví

Jednodenní čočky se vyplatí také sportovcům, kteří trpí alergiemi. „Z klinických studií vyplývá, že u nositelů jednodenních čoček je patrný nižší výskyt alergických příznaků, jako je zarudnutí očí, zamlžené vidění, pocit cizího tělíska v oku atd. Pro alergiky jsou tedy jednodenní kontaktní čočky nejvhodnější. Nemusí se čistit, ráno se vybalí zcela nové a večer putují rovnou do koše. Na čočkách se tak nestihnou nahromadit nečistoty a nehrozí ani špatná manipulace při jejich čištění a uchování. Alergeny se k vašim čočkám totiž mohou dostat i z roztoku, což u jednodenních nehrozí,” vysvětluje Jakub Odcházel.

Jednodenní čočky v kombinaci s kvalitními slunečními brýlemi jsou ideální kombinací pro to, abyste si letní sportování užili ve zdraví a v pohodlí.

Další články

Nejnovější kauzy