Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Sportovní průšvihy roku 2023: Trio výtečníků v Belmondu i podivný rozpad Krejčíkové se Siniakovou

Skandály roku 2023 v českém sportu: Rozchod tenisové mašiny na tituly, večírek reprezentantů a skandál rozhodčího
Zdroj: koláž eXtra.cz / Profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
Sportovní skandály

Rok 2023 byl ve světě sportu na průšvihy dost bohatý. Příznivci domácího fotbalu, kteří jsou na neúspěchy přece jen v poslední době zvyklí, zarazil skandál trojice reprezentantů, kteří si vyrazili na noční dýchánek do olomouckého baru dva dny před rozhodujícím zápasem kvalifikace, jenž měl určit, zda náš tým postoupí na mistrovství Evropy. Stejným sportem pak otřásl skandální zářez sudího Patáka, který obletěl světová média. Se zdviženým obočím fanoušci sledovali i rozpad úspěšné mašiny na tituly v podobě Kateřiny Siniakové a Barbory Krejčíkové. Redakce eXtra.cz vybrala největší letošní průšvihy v českém sportu.

Necelé dva dny před klíčovým zápasem fotbalové reprezentace s Moldavskem, který měl rozhodnout o tom, zda se po čtyřletém snažení v kvalifikaci probojujeme mezi 24 účastníků nadcházejícího mistrovství Evropy my, anebo náš soupeř, muselo vedení českého mužstva řešit nepříjemnou situaci.

Trojice hráčů, která figurovala v základní sestavě předchozího utkání s Polskem, totiž porušila pravidla a vyrazila na tajný noční výlet do baru Belmondo během reprezentačního srazu v Olomouci. Za to, že se namísto regenerace a taktické přípravy skvěle bavili v podniku až do brzkých ranních hodin, byli Jakub Brabec, Vladimír Coufal a Jan Kuchta ještě hned v neděli dopoledne posláni ze srazu reprezentace domů. V rozhodujícím utkání už nehráli.

Přirozeně nešlo o první průšvih národního týmu v podobném duchu, bezprecedentní ale byla situace s jejich doprovodem – členem Výkonného výboru FAČR Tomášem Neumannem. Ten uvedl, že byl ve městě původně na večeři s dcerou a hráče pak v baru potkal jen náhodou. Tvrdil navíc, že pak „sám inicioval odchod hráčů na hotel“, na fotce se přitom s jedním z nich objímal.


Konec Šilhavého éry

Důležité utkání s Moldavskem skončilo výhrou českého celku 3:0 a postupem na EURO, přesto hned po zápase oznámil svou rezignaci hlavní reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý. Bylo to velmi nezvyklé gesto učiněné v atmosféře hned po úspěšné kvalifikaci, avšak příliš šokující překvapení to nebylo.

Skutečnost, že Češi zachraňovali postup na turnaj, na kterém ještě ani jednou v historii nechyběli, až v posledním zápase kvalifikační skupiny, se totiž za úspěch dala považovat jen těžko. Tím spíš, že reprezentaci k postupu z druhého místa významně pomohlo hlavně katastrofální vyhoření Poláků. Sám Šilhavý přiznal, že jeho rozhodnutí o konci ve funkci padlo už před zápasem. Spolu s hlavním koučem se rozloučil i celý realizační tým nároďáku.

„Situace kolikrát eskalovala, tlak na nás a na mou osobu byl poslední dny i týdny enormní. S kolegy jsme se rozhodli už před zápasem, že dál pokračovat nebudeme a skončíme,“ řekl trenér v rozhovoru pro Deník. Kudlu do zad mu vrazili i zmínění tři hráči svým nočním výletem, při němž se ukázalo, že kouč zřejmě neměl potřebnou autoritu u části svých svěřenců.


Poslední zápas sudího Patáka

O tom, že skandály se nevyhýbají ani nižším soutěžím, se veřejnost mohla přesvědčit během srpnového zápasu třetí nejvyšší České fotbalové ligy (ČFL). „Hlavní hvězdou“ klání mezi Admirou Praha a B týmem Dynama České Budějovice se stal kontroverzní rozhodčí Michal Paták, který pro své časté přešlapy z „temných berbrovských“ časů, kdy pískal první ligu, dostal přezdívku Řezník z Horní Břízy.

Sudí totiž v 8. minutě nastavení první půle odpískal ve prospěch domácího pražského celku penaltu za naprosto čistý zákrok. Poté měl Paták hráči Admiry říct, že pokud pokutový kop úmyslně nepromění, vyloučí ho. I přes protesty obou týmů pak penalta Admiru Praha nakonec přivedla k vítězství 2:1.

Zjevné pochybení, které vyvolalo bouřlivé ohlasy, bylo vyhodnoceno jako úmyslné a případ byl předán k vyšetření dokonce orgánům činným v trestním řízení. Existují spekulace, že rozhodčí Paták mohl být ovlivněn nekalými sázkami, což je praxe, která se stala již v minulosti, jak upozornil Sport.cz. Fotbalový sudí byl vyškrtnut z listiny rozhodčích a případ převzala disciplinární komise.


Konec deblového stroje na tituly

V listopadu zasáhla sportovní fanoušky zpráva, že české tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková přerušily po šesti sezonách úspěšnou spolupráci a příští rok už nebudou tvořit deblový pár. Přestože dosud není jasné, zda budou společně obhajovat olympijské zlato příští rok v Paříži, obě hráčky nevylučují možnost opětovného spojení sil v budoucnosti. Sedminásobné grandslamové vítězky v deblu se rozhodly rozdělit na vlastní žádost Siniakové, která hledá novou motivaci a inspiraci.

Krejčíková byla z rozhodnutí své dlouholeté spoluhráčky údajně překvapena, avšak respektovala ho. Krejčíková a Siniaková spolu začaly hrát pravidelně od roku 2018 po juniorských úspěších. Vyhrály dvakrát na Australian Open (2022, 2023), Roland Garros (2018, 2021), ve Wimbledonu (2018, 2022) a kariérní Grand Slam dokončily na US Open loni. Ovládly i Turnaj mistryň před dvěma lety a třikrát byly zvoleny nejlepším párem sezony podle WTA, s 16 deblovými tituly na svém kontě.

Siniaková později oznámila, že po ukončení spolupráce s Krejčíkovou bude hrát čtyřhru s australskou tenistkou Storm Hunter. Obě tenistky by měly bok po boku nastoupit na lednovém Australian Open. Nejde sice přímo o skandál, okolnosti rozpadu páru jsou ale dosud nejasné a vypadá to, že ne vše bylo u dvojice v pořádku.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy